Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Scania nawiązała współpracę z zielonogórską spółką produkującą stacje ładowania. W planach urządzenia dla ciężarówek

Huby ładowania dla transportu ciężkiego będą powstawać niezależnie od infrastruktury dla aut osobowych

Ekoenergetyka-Polska i Ekoen – spółki z Zielonej Góry – dostarczą infrastrukturę do ładowania dla ciężarówek Scania. Strategiczne partnerstwo ma pozwolić firmom rozwijać zeroemisyjny transport.

Zapowiedziano budowę hubów ładowania, które na początek staną przy serwisach Scanii w kilku miastach w Polsce. Scania, realizując dostawy zeroemisyjnymi pojazdami, wpływa na obniżenie emisji pochodzących z transportu w łańcuchach dostaw. To działanie w zgodzie ze scenariuszem promowanym przez Brukselę.

Przeczytaj też: Lotos w Jaśle będzie produkować wodór do autobusów

Transport ciężki, potocznie nazywany ciężarowym, podobnie jak osobowy będzie w najbliższych latach elektryfikowany. Unijni urzędnicy intensywnie pracują nad regulacjami umożliwiającymi szybki rozwój odpowiedniej infrastruktury do ładowania. Powinni się pospieszyć, bo producenci ciężarówek mówią otwarcie, że mają gotowe pojazdy.

Firmy rozwijające transport ciężki liczą na to, że docelowo zostanie dla tego segmentu rynku wybudowana oddzielna infrastruktura niezależna od tworzonej dziś siatki stacji dla samochodów osobowych. Jednak branża nie pozostawia spraw wyłącznie w rękach administracji.

– Możemy wprowadzić do ruchu elektryczne pojazdy ciężarowe i przyczynić się do dekarbonizacji oraz zwiększenia konkurencyjności polskiego transportu. Jeśli chcemy przyspieszyć zmianę w kierunku zrównoważonego rozwoju, nie możemy oglądać się na innych, musimy działać tu i teraz – ocenia Wojciech Rowiński, dyrektor generalny Scania Polska.

Przeczytaj też: W Zielonej Górze powstaje Europejskie Centrum Elektromobilności

Pierwsze stacje dla ciężarówek Scanii mają pojawić się m.in. w Nadarzynie, Choroszczy k. Białegostoku i Gliwicach, przy serwisach marki. Rozwiązania do ładowania dostarczą wspomniane już spółki z grupy Ekoenegetyki. Dostarczają nie tylko stacje ładowania, ale także systemy do zarządzania energią we flotach. Urządzenia z Zielonej Góry zasilają już floty autobusów w największych miastach Europy, a także w Brazylii i Singapurze.

Ekoen otworzył pierwszy w Polsce hub ładowania z urządzeniami o różnych mocach. Mogą z niego korzystać użytkowniczki i użytkownicy aut z wtyczką w Zielonej Górze. Firma planuje kolejne inwestycje w ramach Programu „Ekoen-100”. W tym celu zawiązała współpracę z Veolia Polska.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies