Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zielonogórski Ekoen i Veolia będą budować stacje ładowania samochodów elektrycznych

Ultraszybkie i szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych mają szansę pojawić się niebawem w polskich miastach za sprawą porozumienia zawartego między Veolia Energy Contracting Poland a Ekoen

Veolia Energy Contracting Poland i Ekoen zadeklarowały, że razem będą budować w miastach ultranowoczesne huby ładowania pojazdów elektrycznych. W Polsce jeszcze ich nie ma, natomiast w krajach jak Niemcy, Holandia czy Norwegia wielostanowiskowe stacje ładowania są budowane nie tylko przy autostradach, ale i na terenach miejskich. Dzięki temu komfort podróżowania samochodami elektrycznymi jest porównywalny z tym, jaki znają użytkownicy aut spalinowych.

Największą barierą rozwoju infrastruktury ładowania w Polsce jest ograniczona możliwość przyłączania ich do sieci. Veolia i Ekoen rozpoczynają współpracę, by wybrać najdogodniejsze lokalizacje w oparciu o zasoby Veolii. Firmy mają wypracować też rekomendacje dla poprawy jakości świadczonych usług ładowania.

Przeczytaj też: W Zielonej Górze powstaje Europejskie Centrum Elektromobilności

Ekoen uruchomił już jeden wielostanowiskowy hub ładowania. Taka stacja działa w Zielonej Górze. Jest zbudowana w standardzie premium, z kawiarnią, zapleczem sanitarnym i pokojem do pracy. Podobne stacje mogą stanąć w innych lokalizacjach. Musi jednak zostać spełniony jeden warunek: konieczna jest odpowiednio duża moc przyłączeniowa – minimalna to 700 kW. Pozwoli to uruchamiać stacje ładowania o mocy 350 kW. Są to parametry wyprzedzające technologie stosowane w indywidualnych autach.

Ekoen chce do końca 2026 roku zrealizować program Ekoen-100, czyli otworzyć sto hubów ładowania w Polsce. To wyjątkowo ambitny cel, biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce działa nieco ponad sto stacji ładowania o mocy 100 kW lub więcej.

Dla Veolii partnerstwo z Ekoen oznacza realizację celów w zakresie redukcji emisji. Jako spółka działająca w obszarze ciepłownictwa i energetyki Veolia ma odpowiednie zasoby, by tworzyć wspólnie z partnerami technologicznymi nowe rozwiązania. Obie firmy chcą rozwijać usługi ładowania dla mieszkańców i biznesu w obszarze smart city.

Przeczytaj też: Startuje program wsparcia dla budowy infrastruktury do ładowania

Veolia to międzynarodowa spółka działająca w obszarze ciepłownictwa, energetyki i usług komunalnych wdrażająca rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym. W Polsce jest obecna w 123 miejscowościach. W 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Ekoen to zielonogórska spółka z obszaru elektromobilności. Jej zaplecze technologiczne stanowi Ekoenergetyka Polska – lider produkcji szybkich i ultraszybkich stacji ładowania dla autobusów i samochodów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies