Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rok 2019 nie był łatwy, ale tych kilka trendów pokazuje, że jest na co czekać w 2020 

Nie dobre intencje, ale konkretne rozwiązania i technologie w energetyce i innych sektorach. Tego życzymy sobie na całe nowe lata dwudzieste

Pod względem ochrony środowiska i klimatu kończący się rok nie był łatwym czasem. Emisje CO2 nadal rosną, zużycie paliw kopalnych również, Ziemia się przegrzewa, zasoby świata zużywane są coraz szybciej. Ciągle słychać o kolejnych rekordach temperatur, pożarach i katastrofach.

Media tak często stosują zasadę „zła wiadomość to dobra wiadomość”, że odbiorcy mogą się wręcz znieczulić na kolejne doniesienia. Zwłaszcza że część osób i tak w nie w ogóle nie wierzy. Trzeba jednak pamiętać też o pozytywnych trendach, o których pisaliśmy w green-news.pl w 2019 r. i które będą coraz silniej widoczne w roku 2020 i kolejnych latach:

1. Ceny zielonej energii, czyli tej z OZE, cały czas spadają. Jednocześnie wyraźnie widać, że interesuje się nimi coraz więcej osób, w tym również czytelników green-news.pl. Niektóre artykuły warto sobie przypomnieć. Jednocześnie obiecujemy – w 2020 r. będzie ich dużo, dużo więcej.

Wyzwań pozostaje oczywiście bardzo wiele. Aż prosi się o nową politykę energetyczną, mapę drogową rozwoju niskoemisyjnej gospodarki. Kilkuletni impas przełamać mogłoby np. powołanie pełnomocnika rządu do spraw OZE. Jednak wszystko wskazuje na to, że w 2020 r. wszystkich tych rzeczy w końcu się doczekamy.

2. Nowy rok może być przełomowy pod względem rozwoju technologii, której jeszcze w Polsce się nie stosuje – to morskie farmy wiatrowe. Inwestorzy są bardzo nią zainteresowani. Technologia cały czas jest udoskonalana i bije nowe rekordy efektywności. To ważne, bo energetyka w Polsce i na świecie jest głównym źródłem emisji CO2. Jedyne czego w kraju brakuje, by farmy powstały, to nowe przepisy.

3. Świadomość Polaków stopniowo rośnie. Widać to m.in. w ich decyzjach zakupowych, a nawet w zmianie stylu odżywiania się. Przybywa osób decydujących się na zakup produktów mniej szkodliwych do środowiska, bez plastiku, wyprodukowanych w bardziej zrównoważony sposób. Jak pozbyć się tworzyw sztucznych z własnego codziennego życia, piszemy w cyklu „Życie bez plastiku”. Oto najbardziej popularne artykuły o pomysłach na indywidualne proekologiczne działania.

4. Firmy coraz częściej widzą, że zazielenianie biznesu to przepis na sukces. Nie tylko w wymiarze wizerunkowym, ale przede wszystkim finansowym. I podejmują konkretne działania, oby było ich jak najwięcej.

Kompania Piwowarska przestawia się na zieloną energię
UEFA też myśli o środowisku
Orlen i PESA chcą wspólnie zbudować lokomotywę na wodór

5. Największe gospodarki i korporacje świata wydają miliardy dolarów na badania i rozwój nowych, czystych technologii. To pozwala mieć nadzieję, że nie wiara i dobre chęci doprowadzą do przełomu i pozwolą ograniczyć wpływ na globalne ekosystemy. Jeśli nie w 2020 roku, to w ciągu nadchodzących dekad.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies