Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE i Ørsted zdecydowane na dalsze rozmowy o budowie morskich farm wiatrowych

Koncerny podpisały wstępne porozumienie w sprawie nabycia przez Ørsted połowy udziałów w projekcie wartym 30 mld zł

PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted podpisały wstępne porozumienie opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 proc. udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 2,5 GW oraz przy realizacji tych projektów.
W październiku strony podawały, że Ørsted dostał wyłączność na rozmowy partnerstwie w dwóch farmach wiatrowych PGE.

PGE podaje, że do końca roku strony miały zdecydować o kontynuacji rozmów. Wcześniej członkowie zarządu sygnalizowali nadzieję na ich sfinalizowanie do końca 2019 r.

Przeczytaj też: Moc farm wiatrowych w Polsce wzrośnie o jedną trzecią

Strony zasiądą teraz do negocjacji szczegółów potencjalnej transakcji. Ich przebieg i czas trwania będzie zarazem uzależniony od procesu tworzenia ram prawnych dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. PGE zastrzega, że porozumienie ma niewiążący charakter. Dalsze negocjacje z Ørsted mają określić m.in:

• zakres współpracy przy realizacji projektów na etapie budowy, eksploatacji i utrzymania farm wiatrowych Baltica 3 i Baltica 2,
• zasady funkcjonowania wspólnego zespołu projektowego złożonego z przedstawicieli obu firm oraz podział ich kompetencji,
• ramy transakcji sprzedaży 50 proc. udziałów w dwóch spółkach: Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 (EWB3) oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 (EWB2).

PGE Polska Grupa Energetyczna, poprzez spółkę celową PGE Baltica, realizuje program budowy trzech morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim:

• Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 (EWB3) z umową przyłączeniową z PSE na 1045 MW.
• Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 (EWB2), która w styczniu 2019 roku otrzymała od PSE propozycję technicznych warunków przyłączenia do KSE dla 1498 MW.
• Elektrowni Wiatrowej Baltica-1 (EWB1), o planowanej mocy do 900 MW.

Docelowo PGE zamierza sprzedać wybranemu partnerowi strategicznemu po 50 procent udziałów w dwóch spółkach – EWB3 i EWB2 – a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. Celem współpracy jest także zbudowanie kompetencji przez PGE Baltica, aby w przyszłości firma mogła sama realizować projekty offshore.

Przeczytaj też: PGE określiła, kiedy chce być gotowa do budowy pierwszej farmy offshore

Na etapie wyboru strategicznego partnera do budowy morskich wiatraków jest również PKN Orlen. Jedynym inwestorem, który nawiązał współpracę z zagranicznym podmiotem, jest Polenergia, która pod względem rozwoju projektów offshore jest najbardziej zaawansowaną firmą z polskim kapitałem.

Wszyscy inwestorzy sygnalizują konieczność jak najszybszego przyjęcia przepisów, które określą strategię rozwoju tej branży. Jako pozytywny sygnał należy więc odczytywać, że projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu na I kw. 2020 roku.

Foto: Ørsted

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies