Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ziemia się przegrzewa. Lipiec mógł być najgorętszym miesiącem w historii

Lata 2015-2019 mogą stać się najcieplejszą pięciolatką od początku prowadzenia pomiarów

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Meteorologicznej i Programu Zmian Klimatu Copernicus, lipiec był co najmniej tak gorący, jak tegoroczny czerwiec. Wstępne szacunki wskazują nawet, że mógł być najgorętszym odnotowanym miesiącem.

Dane z programu Copernicus Climate Change, prowadzonego przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych, są dostarczane do systemu ONZ. Dotychczas 2016 r. był najgorętszy w historii, jednak coraz więcej wskazuje, że bieżący rok przyniesie kolejne podwyższenie klimatycznej poprzeczki. Trzy lata temu do wzrostu temperatur mocno przyczynił się bowiem prąd El Niño, kóry w tym roku nie powoduje takich skutków, a ziemska atmosfera i tak się nagrzewa z innych powodów.

Przeczytaj też: Kryzys klimatyczny w praktyce

Temperatury w lipcu były o 1,2 st. C. wyższe niż przed rewolucją przemysłową. – W tym roku odnotowaliśmy już rekordy temperatur od New Delhi po Anchorage, od Paryża po Santiago, od Adelajdy po Koło Podbiegunowe. Jeśli nie podejmiemy teraz działań w sprawie zmian klimatu, te ekstremalne zjawiska pogodowe będą zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. A góra lodowa, jak się również okazuje, szybko topnieje – skomentował Antonio Guterres, przewodniczący Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Przeczytaj też: Co możesz zrobić dla klimatu? Jedz mniej mięsa

Przegrzewanie się Ziemi nie oznacza, że temperatury wszędzie rosną w identycznym stopniu. W Europie w lipcu ukształtowały się nieco powyżej średniej z lat 1981-2010 i mocno różniły się na obszarze kontynentu. Europa Zachodnia odnotowała temperatury dużo powyżej wieloletniej średniej, głównie z powodu krótkiej, ale bardzo intensywnej fali upałów w ostatnim tygodniu miesiąca. We wschodniej części kontynentu, szczególnie na północnym wschodzie, temperatury były niższe od średniej.

KATEGORIA
ŚRODOWISKO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies