Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pięć miliardów na drogi i kolej na Pomorzu. Rząd zdecydował o wsparciu dla elektrowni jądrowej

Rada Ministrów już w sierpniu 2022 roku zaczęła szykować się do zapewnienia finansowania m.in. dróg na Pomorzu, gdzie stanąć ma elektrownia jądrowa

Rząd przyjął kolejną uchwałę związaną z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu. Tym razem chodzi o inwestycje towarzyszące, takie jak drogi czy połączenia kolejowe. Będą one realizowane w gminach Choczewo lub Gniewino i Krokowa (jak dotąd nie zapadła wiążąca decyzja w sprawie lokalizacji siłowni; preferowane jest jednak Choczewo).

Przeczytaj też: Małe reaktory jądrowe szansą dla ciepłownictwa

Aby usprawnić przygotowania do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu, rząd przeznaczy 4,7 mld zł z budżetu na infrastrukturę towarzyszącą. Pieniądze trafią m.in. na budowę drogi krajowej oraz przebudowę lub budowę kolei i infrastruktury hydrotechnicznej (do rozładunku transportów morskich). Inwestycje mają nie tylko ułatwić dostawy i obsługę elektrowni, ale też poprawić komunikację w regionie.

Założenia uchwały w tej sprawie były znane od sierpnia 2022 roku, gdy jej projekt znalazł się w wykazie prac Rady Ministrów (zakładano, że rząd przyjmie uchwałę jeszcze w III kw. 2022 r.). W projekcie założono, że 900 mln zł trafi do Urzędu Morskiego w Gdyni, ponad 1 miliard złotych do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a 2,8 mld zł do PKP. Podział dopłat prawdopodobnie się nie zmienił, ale formalnie będzie to wiadomo, gdy treść uchwały zostanie opublikowana w Monitorze Polskim.

Program nadzorować będzie minister infrastruktury, a koordynować jego wykonanie – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury technicznej (od początku czerwca jest to Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, która zastąpiła Mateusza Bergera).

To kolejna uchwała rządu związana z budową elektrowni jądrowej. Pod koniec maja br. Rada Ministrów zdecydowała, że zapewni finansowanie dla przedsięwzięcia. Szczegóły nie są znane, ponieważ treść uchwały nie została nadal opublikowana. Jedyne oficjalne informacje to te, które przekazał rząd.

Przeczytaj też: Polska zakończyła ustalenia z Austrią i Niemcami ws. atomu

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu, a wybuduje ją konsorcjum Westinghouse i Bechtel. Pierwsza ze spółek jest dostawcą technologii (reaktora AP1000), druga ma wieloletnie doświadczenie w budowie elektrowni jądrowych. Niedawno firmy podpisały kolejną umowę z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, które odpowiadają za realizację projektu.

Polski Program Energetyki Jądrowej zakłada powstanie do sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW. Trzy z nich mają powstać właśnie na Pomorzu.

Fot. KPRM / Twitter

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies