Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowy pełnomocnik rządu odpowiedzialny m.in. za atom. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zastępuje Mateusza Bergera

W lipcu ubiegłego roku stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej stracił Piotr Naimski

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że od 2 czerwca wiceministerka klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska obejmuje stanowisko pełnomocniczki rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Zastąpi Mateusza Bergera, który pełnił tę rolę od końca lipca 2022 r. Przyczyn roszady nie podano. To już druga zmiana na tym stanowisku w ciągu ostatniego roku. W lipcu 2022 r. odszedł Piotr Naimski, który pełnomocnikiem ds. infrastruktury krytycznej był przez kilka lat. Za jego kadencji sfinalizowano m.in. budowę gazociągu Baltic Pipe, nadzorował też projekt jądrowy.

Przeczytaj też: Kamień milowy w polskim programie jądrowym

Berger piastował to stanowisko krótko, ale w kluczowym momencie m.in. dla projektu polskiej energetyki jądrowej. Na pełnomocnika rządu scedowano nadzór nad Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, spółką przygotowującą budowę siłowni jądrowej na Pomorzu. W trakcie kadencji Bergera wybrano Westinghouse na partnera w polskim przedsięwzięciu, podpisywano też kolejne umowy o współpracy. Ostatnią pod koniec maja tego roku. Więcej o aktualnych postępach przy projekcie jądrowym w tekście Rząd zdecydował, że zapewni finansowanie dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Na tym koniec konkretów.

Poza PEJ, Łukaszewska-Trzeciakowska będzie kontrolować też inne ważne dla sektora energetycznego spółki. Pełnomocnik nadzoruje Gaz-System (operator systemu gazowego), PERN (zarządca rurociągów naftowych w kraju) oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Działalność tych spółek częściowo wchodzi w zakres dotychczasowych obowiązków wiceministerki w resorcie – była odpowiedzialna za Departament Ciepłownictwa oraz Departament Elektroenergetyki i Gazu. Obejmując nowe stanowisko kończy jednak pracę w MKiŚ, do którego w randze podsekretarza stanu dołączyła w lipcu 2022 r.

Przeczytaj też: Fińska lekcja, czyli atom bez supermocy

Jak ta zmiana wpłynie na losy polskiej transformacji? Trzeba pamiętać, że Anna Trzeciakowska wywodzi się z grupy Orlen. Do lipca ubiegłego roku kierowała spółkami Baltic Power i Orlen Neptun, które rozwijają projekty morskiej energetyki wiatrowej, o których przeczytasz np. tutaj. Można więc przypuszczać, że nowa pełnomocniczka rządu będzie przychylnym okiem patrzeć na wsparcie dla projektów offshore wind na polskich wodach Bałtyku. Nie można także wykluczyć, że jej dotychczasowe relacje z branżą ułatwią rozmowy o wdrażaniu w Polsce małych reaktorów jądrowych, czyli SMR.

Współpraca: Justyna Piszczatowska

Fot. MKiŚ

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies