Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tak będzie wyglądać port instalacyjny w Świnoujściu. Pokazano pierwsze wizualizacje

Inwestycja ruszy jeszcze w tym roku. Ma zostać ukończona najpóźniej w 2025 r.

Orlen Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) przekazały najnowsze informacje na temat postępów budowy terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych (MFW). Infrastruktura niezbędna do budowy pierwszych farm na Bałtyku powstanie w Świnoujściu. Start prac budowlanych ma nastąpić jeszcze w 2023 roku. Port zdolność operacyjną osiągnie na przełomie 2024 i 2025 r.

Przeczytaj też: Ustka będzie portem serwisowym dla morskich farm wiatrowych PGE

Orlen Neptun, spółka powołana do zarządzania projektami offshore wind (morska energetyka wiatrowa) w grupie Orlen, odpowiada za lądową część inwestycji. Orlen wydzierżawił teren od Świnoujścia na 30 lat. ZMPSiŚ odpowiada natomiast za część hydrotechniczną, a więc m.in. za utworzenie dwóch nabrzeży na potrzeby portu. Współpracujące podmioty pokazały też pierwsze wizualizacje inwestycji, wszystkie grafiki są dostępne pod tym adresem, poniżej jedna z nich.

Port instalacyjny dla MFW w Świnoujściu powstaje z inicjatywy Orlenu. Spółka nie czekała na rozstrzygnięcie ws. analogicznego portu, który miał powstać w Gdyni. Rząd w międzyczasie zmienił zdanie i postawiono na Gdańsk. Dwa porty będą obsługiwać zarówno projekty MFW z tzw. pierwszej fazy offshore wind (farmy rozwijane w jej ramach mają powstać najwcześniej w 2026 roku), jak i drugiej, która nie została jeszcze w pełni rozstrzygnięta.

W drugiej fazie jak dotąd 4 z 11 lokalizacji wygrała w trybie konkursowym Polska Grupa Energetyczna. Żadna z działek nie znajduje się jednak blisko Świnoujścia. Wciąż do wygrania są cztery lokalizacje na północy zachód od Kołobrzegu i właśnie one powinny szczególnie interesować Orlen.

Przeczytaj też: Nietypowy apel producentów turbin. Chcą spowolnienia rozwoju morskich wiatraków

Na razie koncern ma jedną pewną lokalizację pod morską farmę wiatrową. Partnerem Orlenu w tym przedsięwzięciu jest kanadyjska firma Northland Power. Farma Baltic Power powstanie na Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa, około 23 km od brzegu. Budowa elektrowni o mocy 1,2 GW ma rozpocząć się w przyszłym roku. Turbiny dostarczy duński Vestas, będą to jedne z największych morskich wiatraków dostępnych na rynku – każdy będzie mieć 15 MW mocy.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies