Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Amerykanie złożyli ofertę na polski atom. Rząd ma na stole wszystkie propozycje, pozostaje wybrać partnera

Jeszcze jesienią mamy poznać ostateczną decyzję. Propozycja USA zakłada wykorzystanie reaktorów AP1000 w polskiej energetyce jądrowej

Amerykanie złożyli ofertę Polsce na realizację programu jądrowego. Stało się to w trakcie poniedziałkowego spotkania kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami strony amerykańskiej, w tym ambasadora Marka Brzezińskiego. Obecny był także szef polskiej odnogi Westinghouse, Mirosław Kowalik. Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa otrzymała „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”.

Ten dokument to „mapa drogowa”, która ma doprowadzić do zbudowania sześciu reaktorów w Polsce. Jego złożenie to finalizacja zapisów umowy międzyrządowej. „Tworzy on także ramy dla współpracy strategicznej pomiędzy USA a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. (...). Raport to coś więcej niż oferta handlowa, to odzwierciedlenie 18 miesięcy intensywnych prac i milionów dolarów przeznaczonych na analizy i oceny” – czytam w komunikacie MKiŚ. Resort nie podaje jednak szczegółów na temat oferty, kosztów przedsięwzięcia i jego finansowania.

Przeczytaj też: Polski przemysł czeka na elektrownię jądrową

Stany Zjednoczone to ostatni z trzech zainteresowanych, który złożył ofertę. USA proponują Polsce reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) opracowane przez amerykańską spółkę Westinghouse – chodzi o model AP1000. Reaktory te działają już w dwóch elektrowniach jądrowych w Chinach, niedługo blok z AP1000 ma rozpocząć pracę także w USA.

O kontrakt na „polski atom” starają się także Koreańczycy (KHNP) oraz Francuzi (EDF). Obydwie spółki przedstawiły oferty wcześniej, EDF (niewiążącą) w październiku 2021 r., KHNP – w kwietniu bieżącego roku. Jednak to Amerykanie mieli najlepszą pozycję wśród rywali, z wielu powodów.

Z doniesień medialnych wynikało, że stawia na nich pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Ten co prawda stracił stanowisko w lipcu tego roku, ale do tego momentu uczestniczył w pracach i rozmowach ws. atomu i negocjował międzyrządowe porozumienie. Nieznane jest nastawienie jego następcy, Mateusza Bergera, do poszczególnych oferentów. Jako jedyni mieli umowę międzyrządową z Polską, podpisaną w 2020 roku i zakładającą, że po 18 miesiącach przedstawią finalną ofertę na atom.

Opisywaliśmy w green-news.pl szeroko, że Amerykanie bynajmniej nie mieli pod górkę – Westinghouse i jego technologia jako jedyna została opisana w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko planowanej inwestycji. Polecamy tekst na ten temat: Raport poprzedzający budowę elektrowni jądrowej „w oparciu” o technologię z USA. Atomowa spółka wyjaśnia. Westinghouse przyjmował też już polskich ekspertów w USA.

Westinghouse wspólnie z Bechtelem (spółka z branży budowlanej, z doświadczeniem w energetyce jądrowej) opracowały raport FEED (Front-End Engineering Design), który w wakacje 2022 r. trafił do amerykańskiego rządu i spółki odpowiedzialnej za inwestycję w atom, czyli Polskich Elektrowni Jądrowych.

Przeczytaj też: Elektrownia atomowa powstanie lub nie, ale mieszkańcy przestali inwestować w turystykę

Przed finalną ofertą Westinghouse z Bechtelem wysłały jeszcze opracowanie do rządu USA, który włączył je w ostateczną ofertę. To ważne z perspektywy polskiego programu jądrowego – Amerykanie mają zaoferować nie tylko technologię (i tym zajął się Westinghouse), ale też dostarczyć finansowanie projektu. Za drugą część oferty odpowiedzialny był amerykański rząd.

Planowana elektrownia jądrowa powstanie najpewniej w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo w woj. pomorskim. Rząd wskazał właśnie ten obszar jako preferowane miejsce na budowę. Według Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) pierwszy blok elektrowni jądrowej ma zostać uruchomiony w 2033 roku, a kolejne mają powstawać co dwa-trzy lata. Wybór partnera i technologi ma nastąpić jeszcze jesienią tego roku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies