Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zakład recyklingu baterii w Zawierciu ze wsparciem EBOR. Pieniądze pójdą m.in. na panele fotowoltaiczne

Realizowana na Śląsku inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2023 roku

Powstający w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu zakład recyklingu baterii otrzymał 52 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Zakład, który w 2023 roku zamierza otworzyć Elemental Strategic Metals (wchodzi w skład grupy Elemental Holding), wykorzysta te środki na doinwestowanie projektu, ale też na montaż paneli fotowoltaicznych.

Przeczytaj też: Powstająca fabryka katod w Koninie zmienia właściciela

Elemental Holding zaznacza, że energia ze słońca wykorzystana przez zakład sprawi, że zmniejszy się jego ślad węglowy. Jednocześnie spółka zaoszczędzi na rachunkach za energię elektryczną.

Planowana przez Elemental inwestycja, jak pisaliśmy, jest warta blisko 400 mln zł. Spółka będzie w Zawierciu recyklingować zużyte akumulatory litowo-jonowe z aut elektrycznych, a także baterie z urządzeń takich jak laptopy czy telefony komórkowe. Zakład ma odzyskiwać w ten sposób m.in. lit, pallad i kobalt oraz produkować materiały szlachetne potrzebne przy wytwarzaniu nowych baterii.

Takie działania mają pozytywny wpływ na walkę z efektami ocieplenia klimatu na wielu płaszczyznach. Recykling zużytych baterii „wydłuża” życie ogniw i sprawia, że surowce potrzebne do ich wyprodukowania krążą w obiegu zamkniętym. Nie są więc marnowane. Posiadanie własnych materiałów do wytwarzania baterii zmniejsza konieczność importowania ich spoza europejskiego rynku, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i większymi emisjami CO2 powstałymi w trakcie transportu. Im więcej będzie ogniw i baterii na rynku, tym tańsze mogą być np. auta elektryczne. Więcej surowców do produkcji baterii to też dobre wieści dla rodzimego przemysłu. W 2021 roku 2 proc. krajowego eksportu stanowiła produkcja baterii elektrycznych.

Przeczytaj też: Firma z Pruszkowa wybuduje gigafabrykę. Będzie w niej produkować baterie

Inwestycja w Zawierciu nie jest jedyną Elemental Holding w Polsce. Spółka zajmująca się recyklingiem i obrotem surowcami wtórnymi w tym roku buduje nowy zakład przeróbczy w Grodzisku Mazowieckim. Odpowiada za to Terra Recykling, firma z jej grupy kapitałowej. W Grodzisku Mazowieckim przerabiane są urządzenia chłodnicze. Nowy zakład ma zwiększyć możliwości spółki z 15 tys. ton sprzętu chłodniczego rocznie do 45 tys. ton.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies