Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Zawierciu powstanie ultranowoczesny zakład recyklingu baterii i katalizatorów. To jedyna taka inwestycja w UE

Elemental Strategic Metals kupił działki pod budowę zakładu recyklingu baterii. Zakład ruszy w 2023 roku

W Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu powstanie zakład recyklingu baterii. Inwestycja Elemental Strategic Metals warta prawie 400 mln zł da zatrudnienie około 100 osobom i będzie inwestycją unikatową na skalę Unii. Spółka zbuduje zakład, w którym recyklingowi poddawane będą baterie z pojazdów, laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń. Odzyskiwane będą takie pierwiastki jak lit, kobalt, platyna, pallad czy rod. Przetwarzane będą także katalizatory.

Przeczytaj też: Recykling baterii litowo-jonowych jest możliwy

W projekt zaangażowani są specjaliści z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Instytutu Metali Nieżelaznych – Sieć Badawcza Łukasiewicza. Maszyny do zakładu dostarczą renomowani producenci z całego świata. Elemental podkreśla, że nowa inwestycja będzie powstawać w oparciu o wyśrubowane standardy środowiskowe.

Pod aktem notarialnym podpisali się prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, Janusz Michałek i Mateusz Rykała z zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz prezes Elemental Strategic Metals – Michał Zygmunt.

Przeczytaj też: Zielone projektowanie baterii będzie standardem

Elemental Strategic Metals jest częścią paneuropejskiego programu IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania). Realizują go m.in. BASF, Varta, BMW czy Umicore. Skala inwestycji prowadzonych w ramach tego programu to ponad 3 mld euro (w przeliczeniu 13,8 mld zł). W ramach polskiego etapu projektu w Zawierciu powstanie zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. Projekt Elemental został wysoko oceniony przez ekspertów Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Drugim polskim podmiotem, który starał się o finansowanie dla podobnego zakładu, był Eneris. Jego ocena była znacznie niższa.

Elemental Strategic Metals jest częścią grupy kapitałowej Elemental Holding.

To kolejna ważna inwestycja bateryjna w Polsce. Więcej o znaczeniu baterii jako polskim towarze eksportowym przeczytasz tutaj.

Zdjęcie: ThisisEngineering RAEng on Unsplash

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies