Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zespół Coldplay wyruszy w zieloną trasę koncertową. Muzycy zagrają też w Warszawie

Zamiast generatorów diesla zielona energia wprost z serca samochodów elektrycznych i to nie koniec innowacji

Coldplay to znany brytyjski zespół rockowy, którego członkowie poważnie podchodzą do kwestii ochrony środowiska. Jeszcze niedawno twierdzili, że nie chcą ruszać w trasę koncertową, bo widzą, jakie szkody dla klimatu niosą tego typu wydarzenia. Dziś mówią, że znaleźli satysfakcjonujące rozwiązanie. Na pomoc przychodzi muzykom BMW, zapewniając systemy zasilania koncertów zbudowane na bazie wymontowanych z samochodów tradycyjnych akumulatorów. – Jesteśmy w trakcie prac z BMW, nad tym aby stworzyć pierwszy na świecie koncertowy akumulator pokazowy, który pozwoli nam zasilać nasze koncerty prawie całkowicie z czystej, odnawialnej energii – mówi Chris Martin, leader zespołu Coldplay. Trasa koncertowa Music Of The Spheres ma szansę stać się najbardziej ekologiczną w całej karierze brytyjskiej grupy i wyznaczyć nowe zielone standardy wydarzeń artystycznych. Muzycy 8 lipca 2022 r. zagrają też w Warszawie.

Przeczytaj też: Polska liderem prodkcji baterii do aut z wtyczką, kwoty robią wrażenie

Do magazynowania energii zostanie użytych 40 modułów pochodzących z BMW i3. Ładować je będą częściowo sami fani. Organizatorzy trasy chcą wykorzystać podłogę kinetyczną, wytwarzającą energię dzięki krokom. Będą też rowery stacjonarne działające jak dynamo. To oczywiście innowacyjna ciekawostka. Najważniejsze jednak jest zrezygnowanie z klasycznych generatorów prądu na ropę. Zastąpią je maszyny spalające olej roślinny poddany hydrorafinacji (HVO). Jest to najnowsza generacja urządzeń prądotwórczych zasilana biodieslem pochodzących z olejów roślinnych i odpadów tłuszczowych. Dzięki zastosowaniu tej technologii można zredukować nawet 90 proc. emisji CO2 (w porównaniu dla klasycznego diesla). Nie zabraknie też energii z popularnych OZE, przede wszystkim instalacji fotowoltaicznych.

Przeczytaj też: BMW z karą za hamowanie rozowju technologii Ad Blue

Dla fanów elektromobilności wykorzystanie baterii do magazynowania energii poza samochodem nie jest zaskoczeniem. Podobne rozwiązanie, na bazie wymontowanych z samochodów Nissana baterii, zbudowano na stadionie Ajax Amsterdam. System daje zapasowe zasilanie dla całego obiektu. Akumulatory trakcyjne wykorzystuje także Tesla w Powerwall, stacjonarnych domowych magazynach energii. Na ich bazie zbudowała też potężny magazyn energii w Australii.

Coldplay z BMW wspólpracuje od kilku lat. Wiosną tego roku pisałam o muzycznych efektach tej znajomości. Jest nim utwór „Higher Power” wykorzystany w kampanii wizerunkowej nowych elektrycznych modeli marki. BMW podkreśla, że ma ambicje stać się najbardziej zielonym producentem samochodów elektrycznych. Więcej o deklaracjach koncernu przeczytasz tutaj. Zielona ewolucja koncernu obejmie też markę Rolls Royce.

Zdjęcie: mat. prasowe BMW

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies