Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pali się magazyn energii Tesli w Australii. Mieszkańcy zostaną bez prądu?

Strażacy walczą z pożarem magazynów energii Tesli. Pierwsza zapaliła się bateria litowo-jonowa. Zachodziła obawa, że ogień będzie się rozprzestrzeniał

Dostarczony przez Teslę największy na świecie magazyn energii w Australii zaczął płonąć wczoraj wieczorem (czasu australijskiego). Toksyczny dym unoszący się z Hornsdale Power Reserve widać z dużej odległości.

Pożar wybuchł podczas testowania akumulatorów. Jako pierwsza zajęła się ważąca 13 ton bateria litowo-jonowa. Niestety potem płomienie objęły również kolejne elementy instalacji. Jak podaje portal abc.net.au, strażacy odłączyli płonące urządzenia od sieci. Pozostałe zostały odseparowane. Trwa chłodzenie płonącej instalacji. To wydłuży sam proces wypalania, ale zabezpieczy pozostałe urządzenia. Według strażaków może to potrwać nawet 24 godziny. Pożar nie wpłynie na ciągłość dostaw energii.

Przeczytaj też: PKP Energetyka ma największy magazyn energii tego typu w Europie

W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. Okoliczni mieszkańcy zostali poinformowani o zagrożeniu wynikającym z unoszących się toksycznych substancji w dymie. Zalecono, by unikać wychodzenia z domów, zamknąć okna i szyby wentylacyjne, a przebywające na zewnątrz zwierzęta zabrać do środka.

Przeczytaj też: Czy wiesz jak ugasić płonący samochód elektryczny?

Płonący moduł to część największej na południowej półkuli instalacji magazynującej energię. Ma pomóc przejść regionowi południowej Australii na odnawialne źródła energii (OZE). Operator lokalnej sieci elektroenergetycznej wydał komunikat, że awaria nie ma wpływu na dostawy energii.

Tesla Megapack to część gigantycznego projektu magazynów bateryjnych w australijskiej Victorii. Technologią tą zainteresowane są również inne stany. Właściciel magazynu, czyli spółka Neoen, uzyskał nowy kontrakt na wdrożenie systemu baterii mogącego pomieścić 450 MWh energii na bazie Tesla Megapack. Instalacja nowych gigantycznych akumulatorów właśnie się zakończyła, a system przechodził testy. Wtedy jeden z Megapacków się zapalił się.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies