Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Enea i Energa zakończą analizy w sprawie Ostrołęki do 7 maja

Dwie grupy energetyczne odpowiedzialne za projekt budowy nowego bloku Ostrołęka C podały termin, w którym ostatecznie policzą, czy opłaca się inwestować w węgiel

Energa podała w komunikacie giełdowym, że analizy dotyczące bloku węglowego w Ostrołęce zakończą się do 7 maja. Zgodnie z dokumentem podpisanym przez Energę i Eneę, tyle czasu trzeba będzie poczekać na wyliczenia, które mają uwzględniać „aspekty techniczno-technologiczne, ekonomiczne, organizacyjno-prawne oraz finansowe projektu”.

Przeczytaj też: JP Morgan ostrzega przed kryzysem klimatycznym

Przypomnę, że 13 lutego Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu budowy w Ostrołęce nowego, zasilanego węglem bloku energetycznego o mocy ok. 1000 MW. Jak wtedy podawano, decyzja jest związana z potrzebą przenalizowania kolejnych działań w projekcie i jego dalszego finansowania.
Wśród nadzwyczajnych okoliczności wpływających na opłacalność projektu wskazano m.in. zaostrzenie polityki klimatycznej UE, zmiany w polityce inwestycyjnej Europejskiego Banku Inwestycyjnego i trwające wezwanie Orlenu na akcje Energi (trwa ono do 9 kwietnia).

Warto wskazać też okoliczności w kraju – górnictwo węgla kamiennego pogrąża się w kryzysie, a produkcja energii elektrycznej spada w niespotykanym dotychczas tempie, podczas gdy rośnie import.

Przeczytaj też: Szybko rośnie rynek energetyki słonecznej

Jakiego wyniku analiz w sprawie Ostrołęki można się spodziewać? Nie będzie on dla nikogo niespodzianką. Nigdy jeszcze nie przedstawiono obliczeń świadczących o tym, że kolejny duży blok węglowy mógłby się w Polsce opłacać. Obecne zmiany na rynku wskazują, że pieniądze wydane na budowę elektrowni na węgiel nigdy by się nie zwróciły.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies