Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bardzo ważny sygnał dla rynku: Enea i Energa zawieszają finansowanie węglowego bloku w elektrowni Ostrołęka

Sama ta informacja wystarczy, by podbić notowania nie tylko Enei i Energi, ale również Orlenu, który zabiega o przejęcie tej drugiej

Enea i Energa zawiesiły wspólnie finansowanie inwestycji projektu Ostrołęka C – bloku na węgiel o mocy 1000 MW.

– Zarząd spółki celowej, Elektrownia Ostrołęka, poinformuje o tej decyzji generalnego wykonawcę bloku elektrowni – konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems oraz konsorcjum firm Torpol i Zakładów Automatyki Kombud, realizujących przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C – czytam w opublikowanym w poniedziałek wieczorem komunikacie.

Przeczytaj też: W Polsce tąpnęła produkcja energii

Jasno wynika z niego, że nie zapadła ostateczna decyzja o zakończeniu budowy. Spółki dają sobie do 90 dni, by przeanalizować całą inwestycję w zmieniających się warunkach rynkowych. Jako zmiany w otoczeniu spółki wskazały:

  • planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej,
  • nową politykę kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego (Energy Lending Policy) wraz z powiązaną z nią inicjatywą Komisji Europejskiej z 11 grudnia 2019 r. w zakresie tzw. Zielonego Ładu, czyli planu działań zmierzających do zapewnienia neutralności klimatycznej UE do 2050 roku
  • trwające wezwanie giełdowe Orlenu na akcje Energi, które trwa do 9 kwietnia. – Zarówno jego przebieg, jak i wynik mogą istotnie wpłynąć na kwestie dotyczące modelu finansowania projektu Ostrołęka – brzmi komunikat Energi.

Według spółek te trzy okoliczności, stanowią nadzwyczajną zmianę warunków inwestycji, których Enea i Energa nie przewidziała na etapie podejmowania decyzji o budowie bloku węglowego. Warto dodać, że choć Enea i Energa nie wyliczają tego wśród powodów swojej decyzji, mocno zmieniają się też warunki rynkowe w kraju: górnictwo pogrąża się w kolejnym kryzysie, a inwestycje w odnawialne źródła energii są dużo bardziej opłacalne od węgla.

Przeczytaj też: Ostrołęka C to problematyczny projekt

Pozytywnie do informacji sponsorów projektu Ostrołęka podszedł prezes Orlenu, Daniel Obajtek:

Z jego wypowiedzi wynika, że inwestycja w ostrołęckiej elektrowni zostanie zrealizowana, choć niekoniecznie w takiej postaci jak forsowano dotychczas. Budowa źródła spalającego węgiel od dłuższego czasu wydaje się nierealna, a na nieopłacalność takiego projektu wskazują niemal wszystkie dostępne raporty.

Jedynym otwartym pytaniem wydaje się to, jakiego alternatywnego scenariusza dla Ostrołęki można się dzisiaj spodziewać.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies