Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Historyczne załamanie produkcji prądu w Polsce. Tak źle nie było jeszcze nigdy

Zima stulecia, a właściwie jej brak, poskutkował załamaniem popytu na prąd. Pytanie, co dalej z rynkiem energii przy tak silnych zmianach klimatu

W styczniu 2020 r. produkcja energii elektrycznej była aż o 7,9 proc. niższa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Jednocześnie zużycie prądu spadło w ujęciu rok do roku o 4,3 proc. – pokazują najnowsze dane operatora systemu, Polskich Sieci Elektroenergetycznych. To spadki, z jakimi nie mieliśmy do czynienia nawet w czasie spowolnienia gospodarczego wywołanego globalnym kryzysem finansowym z 2008 roku.

Przeczytaj też: PGE zakończyła badania wietrzności na Bałtyku

Za załamaniem pracy krajowych elektrowni stoi silna zmiana klimatu w naszej części Europy. Na całym świecie styczeń 2020 r. był najcieplejszy w historii pomiarów. W Polsce temperatury były nawet o 6 stopni powyżej długookresowej średniej.

Dodatkowo bardzo na niekorzyść sektora energetycznego działa struktura produkcji. Aż 75 proc. prądu pochodzi z węgla. Jest on dużo droższy niż z innych źródeł i nie jest w stanie konkurować cenowo z energią, którą można zaimportować z innych krajów Europy. Efekty? W styczniu import netto był aż trzykrotnie większy niż w tym samym miesiącu 2019 r.

Najbardziej tąpnęło w PGE: jej elektrownie Bełchatów i Turów, które zużywają węgiel brunatny, wyprodukowały aż ponad o 16 proc. energii mniej niż rok wcześniej. Krajowe bloki na węgiel kamienny radziły sobie lepiej, ale też odnotowały spadek produkcji o 13 proc.

Przeczytaj też: Orkan nakręca produkcję energii z wiatru

Dane PSE potwierdzają to, o czym piszemy w green-news.pl od kilku miesięcy: polski rynek energii wymaga pilnych reform, a przede wszystkim szybkich inwestycji w OZE, bo to one będą sposobem na obniżkę hurtowych cen energii w Polsce. Górnictwo na naszych oczach się kończy, o czym możesz przeczytać tutaj: Tego kryzysu nie da się zasypać ani węglem, ani pieniędzmi.

Jeśli politycy nie podejmą zdecydowanych działań, czeka nas zalew energii z importu i bankructwa w polskiej energetyce. Więcej o tym pisałam tu: Albo z nową, zieloną twarzą, albo energetyka sobie nie poradzi.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies