Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Europa pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie? EBI robi duży krok w tym kierunku

Zgodnie ze strategią przyjętą przez Europejski Bank Inwestycyjny już od 2022 r. instytucja nie będzie finansować żadnych projektów związanych z paliwami kopalnymi, w tym z gazem ziemnym

Zarząd EBI podjął wczoraj decyzję, która stanowić może krok milowy w kierunku uczynienia Europy pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Władze jednego z największych na świecie kredytodawców finansujących projekty infrastrukturalne zdecydował, że od końca 2021 r. nie będzie angażować się w nowe przedsięwzięcia związane z wykorzystaniem paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego.

Przeczytaj też: EBI pracuje nad nową strategią inwestycyjną

Bloomberg w swoim materiale cytuje Sebastiana Godinota, ekonomistę WWF Europe, który docenił decyzję władz EBI. Jego zdaniem teraz w ślad za tym bankiem należącym do rządów krajów Unii Europejskiej muszą pójść instytucje komercyjne. Przypomnę, że część z nich wciąż gotowa jest finansować np. nowe kopalnie węgla czy elektrownie węglowe. W Polsce należą do nich państwowe Alior, Pekao i PKO.

Przeczytaj też: EBI kończy z projektami węglowymi

Wczorajsza decyzja EBI nie oznacza, że bank wypowie umowy kredytowe podmiotom już realizującym projekty węglowe. Będą mogły zostać zakończone podobnie jak przedsięwzięcia zgłoszone i zatwierdzone do realizacji przed końcem 2021 r. Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, jest uznawane przez naukowców za główną przyczyną efektu cieplarnianego. Ten zaś przybliża planetę do katastrofy klimatycznej.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies