Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bruksela publikuje The European Green Deal – nowy zielony ład dla Europy

Komisja Europejska pod rządami Ursuli von der Leyen przedstawiła szczegóły swojego zielonego planu. Do marca przyszłego roku gotowe ma być nowe prawo klimatyczne UE

The European Green Deal, czyli europejski zielony ład to mapa drogowa dochodzenia krajów Wspólnoty do neutralności klimatycznej. Wyzwania związane ze środowiskiem i klimatem mają być wykorzystane jako okazja do wspierania wzrostu gospodarczego. Polityka Unii Europejskiej we wszystkich obszarach ma być podporządkowana kwestiom klimatu. Ma wspierać transformację i – co jest pozytywnym sygnałem dla Polski – uwzględniać interesy wszystkich stron.

– Europejski zielony ład jest naszą nową strategią wzrostu dla rozwoju, który daje więcej, niż odbiera. Pokazuje, jak zmienić nasz sposób życia i pracy, produkcji i konsumpcji, abyśmy żyli zdrowiej i aby nasze firmy były innowacyjne. Wszyscy możemy wziąć udział w transformacji i wszyscy możemy na niej skorzystać – mówi szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Przeczytaj też: Europarlament ogłasza klimatyczny stan wyjątkowy

– Pokazując reszcie świata, jak być zrównoważonym i konkurencyjnym, możemy przekonać inne kraje, by ruszyły razem z nami – uważa von der Leyen.

Jej zastępca, Frans Timmermans przypomina, że żyjemy w czasach kryzysu klimatycznego i trzeba zmienić model całej gospodarki.

Co konkretnie jest w propozycji nowej „zielonej mapy drogowej” dla UE? Obejmuje ona wszystkie sektory gospodarki, w szczególności transport, energetykę, rolnictwo, budynki i sektory takie jak stal, cement, ICT, tekstylia i chemikalia.

W dokumencie znalazły się następujące propozycje:

• Neutralność klimatyczna: Komisja do marca 2020 r. przedstawi wniosek w sprawie nowego europejskiego prawa klimatycznego, które zapewni osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

• Poziom ambicji dotyczący 2030 roku: do lata przyszłego roku KE pokaże, jak zamierza zwiększyć unijny cel redukcj emisji na 2030 r. (rozmowa dotyczy ścięcia emisji o 50-55 proc.).

• Sprawiedliwa transformacja: konkretne propozycje zostaną przedstawione w styczniu 2020 r., wiadomo już jednak o 100 mld euro wsparcia dla regionów najbardziej narażonych na negatywne skutki dekarbonizacji (o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji można przeczytać tutaj).

• Sektor energetyczny: plan to szybkie wycofywanie się z węgla i rowój OZE, przy czym w czerwcu 2021 r. KE dokona przeglądu odpowiednich przepisów.

• Transport: rozszerzenie systemu handlu uprawnieniami do emisji na sektor morski i ograniczenie bezpłatnych uprawnień dla linii lotniczych oraz analiza, co dalej zrobić z emisjami CO2 z samochodów osobowych i dostawczych.

• Zielone finanse na rzecz sprawiedliwej transformacji: w trzecim kwartale 2020 r. przedstawiona zostanie odnowiona strategia zrównoważonego finansowania.

• Handel: ma wspierać transformację ekologiczną UE i ułatwiać handel i inwestycje w towary i usługi ekologiczne oraz promować zamówienia publiczne przyjazne dla klimatu.

• Obywatele: środki w zakresie zanieczyszczenia powietrza, renowacji domów, ubóstwa energetycznego, produktów wolnych od toksyczności; wprowadzenie w marcu 2020 r. europejskiego paktu klimatycznego skupiającego się na zaangażowaniu społeczeństwa.

Przeczytaj też: Apel o ratowanie Ziemi podpisało 11 tys. naukowców

Pełną treść opublikowanego przez KE dokumentu można przeczytać tutaj. Został dość pozytywnie odebrany przez organizacje pozarządowe. Ale jest też kilka rzeczy, na którymi trzeba jeszcze popracować. Jak wskazuje WWF, przy fali tych dobrych intencji nie można zapominać, że cele klimatyczne na 2030 rok powinny zostać przedstawione już dzisiaj. W propozycji KE nie widać też strategii na rzecz różnorodności biologicznej.

– Z niecierpliwością czekamy na zapisanie celu neutralności klimatycznej w prawie UE i mamy nadzieję, że wszystkie państwa członkowskie poprą ten cel jeszcze w tym tygodniu. Zachęcające jest również położenie większego nacisku na stosowanie rozwiązań opartych na przyrodzie, uznając silne powiązania między zmianą klimatu a utratą zasobów i procesów naturalnych – mówi Imke Luebekke, dyrektor ds. klimatu w biurze polityki europejskiej WWF.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies