Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Duży news z zieloną energią w tle. Orlen chce przejąć Energę

Koncern ogłosił wezwanie giełdowe na 100 proc. akcji grupy energetycznej z Gdańska. Płaci po 7 zł za sztukę

W transakcji pośredniczy Dom Maklerski PKO BP. Zapisy potrwają od 31 stycznia do 9 kwietnia. Przewidywany dzień rozliczenia transakcji to 20 kwietnia. Wezwanie ma charakter warunkowy – przejęcie dojdzie do skutku, jeśli z rynku uda się skupić papiery dające co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

Przeczytaj też: Koncerny naftowe malują się na zielono

W treści wezwania napisano, że PKN Orlen traktuje transakcję jako strategiczną i długoterminową. To duża zmiana w dotychczasowej retoryce koncernu. Przez ponad półtora roku na agendzie było pozyskanie gdańskiego Lotosu.

Jednak starania o przejęcie Energi to dobry sygnał. Mimo że jej wyniki finansowe ani notowania wcale na to nie wskazują, jest to jednak najlepsza z czterech grup energetycznych (oprócz Energi mamy też PGE, Eneę i Taurona). Jest najmniej zaangażowana w węgiel, za to ma atrakcyjne aktywa dystrybucyjne, czyli sieci. To czyni z niej platformę do rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Przeczytaj też: Banki zainteresowane wiatrowymi projektami Orlenu

Orlen tymczasem szykuje się swój „zielony zwrot”, którego należy spodziewać się w nowej strategii. Będzie to wpisanie się w falę, o której coraz częściej słychać w świecie firm paliwowych. Orlen przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych, a w przyszłości nie wyklucza również wiatraków na lądzie i fotowoltaiki.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies