Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Szykuje się współpraca chemicznych rywali. Ciech zainteresowany małymi reaktorami GE Hitachi

Choć na rynku np. środków ochrony roślin Ciech i Synthos ze sobą konkurują, to w kwestii poszukiwania nowych źródeł energii mogą pójść ramię w ramię

Ciech poinformował w komunikacie giełdowym, że zawarł porozumienie dotyczące analizy realizacji projektu budowy modułowych elektrowni jądrowych (SMR). Drugą stroną umowy jest Orlen Synthos Green Energy, joint venture Orlenu i Synthosu, mające wdrażać w Polsce małe reaktory BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy.

OSGE chce budować SMR nie tylko na potrzeby Orlenu i Synthosu, ale ma też prawa do dysponowania technologią BWRX-300 na terenie kraju. Oznacza to, że jeżeli jakaś spółka jest nią zainteresowana, musi zgłosić się do właśnie do OSGE z propozycją współpracy.

Przeczytaj też: Gdzie w Polsce powstaną elektrownie jądrowe? MKiŚ przedstawiło zestawienie

Po analizie m.in. potencjalnych lokalizacji Ciech może zawrzeć wiążącą umowę o współpracy z OSGE. Jak czytam, intencją obydwu stron jest, by taka umowa została podpisana do połowy 2024 roku. Ciech już wcześniej miał podpisany list intencyjny z Synthos Green Energy ws. współpracy w zakresie wykorzystania SMR. Nastąpiło to we wrześniu 2021 r.

O postępach OSGE w kwestii rozwoju małych reaktorów w Polsce ostatnio nie było słychać zbyt wiele. W kwietniu br. spółki zaangażowane w projekt wskazały potencjalne lokalizacje dla elektrowni z reaktorami BWRX-300. Miesiąc później ogólną opinię na temat technologii wydała Państwowa Agencja Atomistyki.

Przeczytaj też: Westinghouse dostarczy nie tylko duży atom. Firma pracuje nad mikroreaktorem

Jak dotąd OSGE nie doczekało się natomiast tzw. decyzji zasadniczej dla swoich projektów. Wniosek o zielone światło dla swoich zamiarów składała w kwietniu i wciąż nie ma rozstrzygnięć w tej sprawie. Tymczasem w lipcu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało taką decyzję np. dla projektu SMR, który chce rozwijać KGHM razem z amerykańskim NuScale Power.

Reaktor BWRX-300, nad którym pracuje GE Hitachi, ma dysponować mocą 300 MW. Poza produkcją energii elektrycznej – przynajmniej takie są założenia – ma również dostarczać energię cieplną. Pierwsza jednostka wyposażona w reaktor powstanie w Kanadzie, na terenie Elektrowni Jądrowej Darlington, należącej do Ontario Power Generation. Uruchomienie BWRX-300 ma nastąpić do 2030 roku.

Fot. mat. prasowe GE Hitachi Nuclear Energy

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies