Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Reaktor BWRX-300 z opinią Państwowej Agencji Atomistyki. Do licencji na SMR jeszcze daleka droga

Orlen Synthos Green Energy ogłosiło niedawno potencjalne lokalizacje dla małych reaktorów modułowych w Polsce

Orlen Synthos Green Energy, spółka Orlenu i Synthosu, która ma wdrożyć w Polsce małe reaktory modułowe (SMR), doczekała się opinii Państwowej Agencji Atomistyki ws. reaktora BWRX-300. OSGE w lipcu 2022 r. złożyła ogólny wniosek o ocenę technologii reaktora opracowanego przez GE Hitachi Nuclear Power. Decyzja PAA została ogłoszona po maksymalnym przewidywanym w ustawie okresie oczekiwania, tj. po 9 miesiącach.

Przeczytaj też: Westinghouse z planami na własny SMR

Prezes PAA wskazał, że założenia techniczne BWRX-300 są zgodne z krajowymi wymogami bezpieczeństwa. Nie jest to jednak koniec całego procesu ustaleń między OSGE a Agencją. Przekazano, że część dokumentacji będzie mogła zostać oceniona dopiero kiedy inwestorzy dostarczą szczegółowe dane. PAA zaznaczyła też, że jedno z założeń technicznych BWRX-300 musi zostać ponownie zweryfikowane, zanim rozpoczną się starania o uzyskanie zezwolenia na korzystanie z tej technologii na terenie Polski.

Wydanie przez prezesa PAA opinii ogólnej nie jest konieczne do rozpoczęcia kolejnych etapów postępowania licencyjnego, które prowadzą do uzyskania zgody krajowego regulatora na korzystanie z danej technologii. Etap ten obejmuje weryfikację dokumentacji, ale jest swego rodzaju dialogiem regulatora z inwestorem.

„Ogólna opinia prezesa PAA jest dodatkowym narzędziem informacyjnym, które pokazuje wnioskodawcy, czy wskazane przez niego założenia danej technologii jądrowej są zgodne z polskimi standardami bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej” – czytam w komunikacie PAA.

Przeczytaj też: SMR od Billa Gatesa ma zacząć pracę już w 2028 roku

Orlen Synthos Green Energy zamierza wykorzystać wnioski przedstawione przez PAA w pracach nad rozwojem reaktora BWRX-300, które prowadzi GE Hitachi.

Orlen i Synthos w kwietniu tego roku wskazały pierwsze „optymalne” lokalizacje dla reaktorów BWRX-300. Spółki zaangażowały się także we współfinansowanie prac nad SMR-em rozwijanym przez GE Hitachi. Pierwszy mały reaktor modułowy tego typu miałby najpierw zacząć pracę w Kanadzie (Darlington), a zaraz później w Polsce. Ma to nastąpić do 2030 roku.

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies