Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Westinghouse dostarczy nie tylko duży atom. Firma pracuje nad mikroreaktorem eVinci

eVinci ma być kilkanaście razy mniejszy od budzących coraz większe zainteresowanie reaktorów modułowych

Westinghouse wykonał krok ku komercjalizacji mikroreaktora jądrowego o nazwie eVinci. Firma podpisała z amerykańskim Departamentem Energii kontrakt Front-End Engineering and Experiment Design, dzięki któremu dostanie fundusze na rozwój projektu.

W ramach FEEED powstać ma pięciokrotnie mniejszy od eVinci reaktor testowy, który pozwoli sprawdzić działanie modelu i ułatwi uzyskiwanie licencji. Testy odbędą się w obiektach Idaho National Laboratory, a efekty mają nadejść stosunkowo szybko. Firma oczekuje, że w 2025 roku nastąpią pierwsze demonstracje mikroreaktorów. Proces licencyjny dla eVinci Westinghouse rozpoczął w lutym 2023 r.

Przeczytaj też: Coraz więcej zielonych świateł dla atomu

O samym mikroreaktorze (Westinghouse w oficjalnych komunikatach tak pisze o swoim urządzeniu) wiadomo niewiele. W przyszłości ma być źródłem energii – cieplnej i elektrycznej – w miejscach oddalonych od cywilizacji. Choć firma nie określa go mianem SMR (mały reaktor modułowy), to deklaruje, że eVinci ma być konstruowany i montowany fabrycznie, a potem wysyłany na miejsce i gotowy do instalacji.

Przeczytaj też: Umowa projektowa dla elektrowni jądrowej podpisana

Jednocześnie model ten ma mieć dużo mniejszą moc niż reaktory, które znamy jako SMR. eVinci ma mieć maksymalnie 5 MW. Tymczasem SMR, nad którym pracuje Westinghouse, o nazwie AP300, ma już 300 MW. Różnica jest duża, co widoczne jest nawet na materiałach poglądowych. eVinci miałby mieścić się w niewielkim budynku. Mikroreaktor ma też działać przez co najmniej 8 lat bez konieczności wymiany paliwa jądrowego – cykl paliwowy w dużych blokach jądrowych jest o wiele krótszy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies