Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kto zapewni finansowanie farmy wiatrowej Baltic Power? Orlen odsłoni karty we wrześniu

To już jeden z ostatnich kroków do zrobienia, by płocki koncern zaczął budować morską farmę wiatrową na Bałtyku

W trakcie konferencji prasowej, podsumowującej wyniki Orlenu w II kw. 2023 r., przedstawiciele spółki przekazali nowe informacje na temat przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej. Jak powiedział Michał Perlik, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania finansami, najpóźniej we wrześniu podpisane zostaną umowy dotyczące finansowania Baltic Power.

Przeczytaj też: Prototyp Vestas wykręcił rekord

W projekt zaangażują się finansowo podmioty z Polski i z zagranicy. Doradcą finansowym Orlenu przy projekcie Baltic Power od września 2021 r. jest konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe.

Przed dwoma tygodniami rada nadzorcza Orlenu wyraziła warunkową zgodę na rozpoczęcie budowy Baltic Power. Szacowane koszty przedsięwzięcia to ok. 4,73 mld euro (ponad 21 mld zł). Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a koniec prac zaplanowano na 2026 r. Wtedy też Baltic Power zacznie produkować energię elektryczną.

Przeczytaj też: Respect Energy chce zbudować największą morską farmę

Orlen rozwija projekt razem z kanadyjskim Northland Power (polska spółka ma 51 proc. udziałów). Elektrownia wiatrowa na Bałtyku ma osiągnąć moc do 1,2 GW. Wybrano już dostawcę turbin (Vestas), podpisane zostały też kontrakty rezerwacyjne m.in. na kable. W maju br. zaczęła powstawać infrastruktura przesyłowa na lądzie, z której skorzysta elektrownia.

Budowie farmy będą towarzyszyły inne inwestycje związane z sektorem offshore wind (morska energetyka wiatrowa). Powstanie port serwisowy w Łebie do obsługi Baltic Power, a w Świnoujściu – port instalacyjny. O tych i innych planach przeczytasz w tekście Orlen i Vestas napędzą wiatrowe inwestycje w Szczecinie i Świnoujściu.

Fot. Nicholas Doherty on Unsplash

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies