Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Erbud wybuduje port serwisowy dla morskich farm wiatrowych. Pierwsze prace w Łebie jeszcze w tym roku

Port będzie obsługiwał morską farmę wiatrową Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Orlenu i Northland Power

Orlen ogłosił, że generalnym wykonawcą bazy serwisowej w Łebie została spółka Erbud. Z portu w tym mieście obsługiwana będzie Baltic Power, morska farma wiatrowa powstająca we współpracy płockiej spółki z Northland Power. Poza Erbudem swój udział w projekcie będzie mieć też Antea Polska, jako inżynier kontraktu. Budowa portu serwisowego rozpocznie się jeszcze w tym roku. Do użytku oddany zostanie w 2025 r.

Przeczytaj też: Nie 500, a 700 metrów od zabudowań. Sejm zdecydował ws. wiatraków

Jak informuje Orlen, w porcie na stałe stacjonować będą trzy–cztery statki CTC (Crew Transport Vessel), służące do transportu personelu zajmującego się obsługą turbin na morzu.

Lokalizacja portu serwisowego w Łebie nie jest przypadkowa – farma wiatrowa Orlenu na Bałtyku powstanie około 23 kilometry na północ od tego miasta.

Przeczytaj też: Rozwój offshore pod znakiem zapytania. Polsce i UE może zabraknąć statków

W sektorze morskiej energetyki wiatrowej (offshore wind ) potrzebne są nie tylko porty serwisowe (do obsługi farm), ale też instalacyjne, wykorzystywane przy budowie elektrowni wiatrowych na morzu.

W przypadku Polski w planach są dwa terminale instalacyjne: w Gdańsku (wcześniej miała być to Gdynia) oraz w Świnoujściu. W tej drugiej lokalizacji inwestorem także jest Orlen. Farma wiatrowa koncernu, której powstaniem zarządza spółka-córka Orlenu, Baltic Power, będzie składać się z 76 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW. Niedawno inwestycja otrzymała pierwszą z wymaganych zgód budowalnych. Prace związane z instalacją turbin rozpoczną się w 2024 roku, a elektrownia na Bałtyku od 2026 roku ma dostarczać energię elektryczną.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies