Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Respect Energy na czele konsorcjum, które chce zbudować największą morską farmę wiatrową na świecie

Polska spółka oraz cztery inne podmioty ujawniły swoje zamiary. Farma Elanora ma powstać u wybrzeży Australii

Polski Respect Energy zaczyna działalność na rynku australijskim. Właśnie ogłoszono, że stanie na czele konsorcjum, które startuje z największym projektem offshore wind (morska energetyka wiatrowa) na świecie. Elektrownia Elanora powstanie w stanie Wiktoria w Australii.

Przeczytaj też: Kamień milowy dla OZE w Polsce

Farma wiatrowa ma dysponować prawie 6 GW mocy i produkować rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej. To około 40 proc. aktualnego zapotrzebowanie stanu Wiktoria, w którym mieszka ponad 6,7 mln ludzi.

W skład konsorcjum, poza Respect Energy, wchodzą EnergyAustralia (sprzedawca i wytwórca energii elektrycznej ze wschodniej części kraju), Boskalis (wykonawca projektów offshore wind), Polpo Investments (działające w branży odnawialnych źródeł energii) oraz KIMAenergy (deweloper morskich farm wiatrowych).

Projekt elektrowni Elanora czeka na koncesję i potrzebne zgody, a pierwsza faza rozwoju farmy ma zostać zakończona w 2032 r. Wtedy też ruszy produkcja energii elektrycznej. Koniec drugiej fazy budowy zaplanowano na 2034 rok.

Przeczytaj też: Nieoczekiwane zmiany dla rynku zielonej energii

Wejście na rynek australijski zapowiadał w czerwcu br. Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy. Jak tłumaczył, w Polsce i Europie możliwości spółki zaczynały się kurczyć ze względu na m.in. ograniczenia sieciowe. Dlatego też zdecydowano, aby kolejny projekt został zrealizowany poza Starym Kontynentem.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies