Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pomorze fotowoltaiczną stolicą kraju. Kolejna duża inwestycja w elektrownie słoneczne

W okolicach Sztumu i Mikołajek Pomorskich powstaną dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 117 MW. Buduje je Pad Res

Pad Res, którego udziałowcami są fundusze Kajima Europe i Griffin Capital Partners, ogłosił, że powiększy swój portfel instalacji fotowoltaicznych. Polski deweloper z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) wybuduje dwie farmy słoneczne o łącznej mocy 117 MW.

Przeczytaj też: Kolejna firma OZE na zakupach w Polsce

Elektrownie powstaną w woj. pomorskim, w okolicach Sztumu i Mikołajek Pomorskich. Rocznie mają zapewnić dostawy energii elektrycznej dla 65 tys. gospodarstw domowych. Za wykonanie farm odpowiedzialna jest firma Electrum.

Pad Res zapowiada, że będzie systematycznie powiększać portfolio OZE. Spółka dysponuje projektami mającymi już zgody na przyłączenie do sieci przesyłowej. Realizacja wszystkich tych projektów da 500 MW zainstalowanej mocy. Jeszcze w 2023 roku firma zamierza rozpocząć budowę nowych farm o mocy 140 MW.

Przeczytaj też: Orlen kupi farmy wiatrowe i fotowoltaikę od EDP

Pomorze można śmiało określać „stolicą” polskiej fotowoltaiki. Na terenie województwa pracuje największa w kraju elektrownia słoneczna (Zwartowo), powstają też kolejne, jak np. farma Zagórzyca, której właścicielem jest Equinor. Pomorskie w ciągu najbliższej dekady będzie można nazywać też energetyczną stolicą państwa – to tam do systemu przesyłowego popłynie energia z farm wiatrowych na Bałtyku, a w przyszłości powstać ma także elektrownia jądrowa.

Fot. mat. prasowe Pad Res

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies