Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pieniądze popłyną na Pomorze. Rząd wesprze regiony, gdzie powstaną atom i morskie wiatraki

Start prac nad specjalnym programem ogłosiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska

Jesienią 2023 roku na Pomorzu zostanie uruchomiony program wsparcia dla inwestycji lokalnych. Nowa pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała 6 lipca, że rozpoczęły się prace nad formułą tego pomysłu. Wsparcie mają dostać te inwestycje i przedsięwzięcia, które przełożą się na poprawienie jakości życia mieszkańców woj. pomorskiego. To m.in. modernizacja infrastruktury drogowej czy podniesienie jakości publicznej opieki zdrowotnej.

Przeczytaj też: Polska zakończyła ustalenia z Austrią i Niemcami ws. atomu

Jak wyjaśniała Łukaszewska-Trzeciakowska, finansowe wsparcie regionu jest konieczne, ponieważ w najbliższych latach planowane są na Pomorzu duże energetyczne inwestycje – elektrownia jądrowa oraz morskie farmy wiatrowe (offshore wind). – Wraz z powstaniem nowych mocy wytwórczych powstaną tysiące miejsc pracy, a lokalne sektory przemysłu i usług otrzymają potężny impuls rozwojowy. Rząd RP ma świadomość, że wraz z realizacją tych wieloletnich strategicznych projektów równolegle powinna być rozbudowywana i dostosowywana infrastruktura lokalna dla mieszkańców – mówiła pełnomocniczka.

Inwestycje będą mieć największy wpływ na życie mieszkańców powiatu wejherowskiego, zwłaszcza z gminy Choczewo. Nie dość, że ma na jej obszarze powstać elektrownia jądrowa, to na tamtejszym wybrzeżu zaplanowano wyprowadzenie mocy z morskich farm na Bałtyku. Po realizacji tych projektów gmina Choczewo będzie mogła śmiało rywalizować o tytuł „energetycznej stolicy” kraju. Bo jakby tego było mało, to na jej terenie już działa największa w kraju elektrownia słoneczna, która ma zostać rozbudowana w przyszłości.

Przeczytaj też: Różan, mamy problem. Brak pomysłów na składowisko odpadów

Zapowiedziany program wsparcia jest pierwszym, który kierowany jest bezpośrednio do samorządów i mieszkańców. Wcześniej rząd uchwalił finansowanie dla infrastruktury towarzyszącej dla elektrowni jądrowej, przede wszystkim na kolej i drogi.

Fot. Wizualizacja elektrowni jądrowej na Pomorzu / PEJ

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies