Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Equinor podwaja słoneczne moce w Polsce. Farma na Pomorzu zaczęła testową produkcję

Elektrownia fotowoltaiczna Zagórzyca zapewni energię elektryczną ponad 30 tys. gospodarstwom domowym

Polski oddział norweskiego koncernu Equinor ogłosił, że testową pracę zaczęła jego druga farma fotowoltaiczna nad Wisłą. Elektrownia zlokalizowana jest w gminie Damnica w woj. pomorskim. Farma Zagórzyca ma 60 MW mocy. Zajmuje powierzchnię 55 hektarów.

Przeczytaj też: Rząd chce więcej pieniędzy od producentów zielonej energii

Według planów Zagórzyca ma produkować rocznie około 61 GWh energii elektrycznej. To tyle, ile wynosi zużycie 31 tys. gospodarstw domowych w Polsce.

Nowa elektrownia jest jedną z większych w kraju i drugą dużą instalacją fotowoltaiczną Equinora w Polsce. W ubiegłym roku oddano do użytku elektrownię PV (fotowoltaiczną) na Warmii – Stępień o mocy 58 MW. W przyszłości ruszy jeszcze jedna – Lipno w woj. wielkopolskim.

Słonecznymi przedsięwzięciami zarządza polski deweloper i producent energii, spółka Wento, która w skład grupy Equinor weszła w 2021 roku. Firma dysponowała wówczas projektami PV o łącznej mocy 1,6 GW.

Przeczytaj też: W maju 30 proc. energii pochodziło z odnawialnych źródeł

Equinor jest coraz bardziej aktywny w sektorze OZE w Polsce. Zaangażował się w projekty morskiej energetyki wiatrowej (offshore wind) na Bałtyku. Współpracuje z Polenergią przy trzech projektach. Farmy Bałtyk II i Bałtyk III powinny wystartować w 2027 roku. Z Bałtyk I prąd popłynie natomiast około 2029 r.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies