Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Duża transakcja na rynku OZE. Orlen kupi farmy wiatrowe i fotowoltaikę od EDP za ponad 2 mld zł

Portugalska spółka sprzedaje projekty wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 300 MW

Grupa Energias de Portugal (EDP), w Polsce działająca poprzez EDP Renewables, sprzedaje Orlenowi część portfela odnawialnych źródeł energii nad Wisłą. Szacunkowa wartość transakcji to 2,2 mld zł (blisko 0,5 mld euro).

Jak przekazano w komunikacie prasowym, do Orlenu trafią trzy działające już farmy wiatrowe o mocy 142 MW (oddane do użytku w latach 2021-2022). Płocki koncern zyskuje też opcję nabycia projektów fotowoltaicznych o mocy 159 MW w różnych fazach rozwoju.

Przeczytaj też: Vattenfall wstrzymuje projekt farmy wiatrowej na morzu

Podpisana przez spółkę zależną Orlen Wind 3 umowa na razie ma charakter warunkowy, ale ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. W ramach niej do Orlenu trafią uruchomione w latach 2021-2022 farmy wiatrowe Ujazd (o mocy 30 MW), Dobrzyca (o mocy 49,9 MW) oraz Dominowo (o mocy 62,4 MW). Ostatnia z nich wykorzystuje m.in. turbiny Vestas V136 o wysokości maksymalnej 166 m, łopatach o długości po 76,2 m i mocy 4,2 MW – to jedne z największych wiatraków działających obecnie w Polsce.

Łącznie trzy wspomniane farmy produkują tyle energii, ile potrzeba do zasilenia 240 tys. gospodarstw domowych rocznie. Po sfinalizowaniu transakcji koncern będzie miał około 900 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach.

To kolejna decyzja o wyprzedaży aktywów portugalskiego EDP w ostatnim czasie – pod młotek trafiły też elektrownie wiatrowe spółki w Hiszpanii. Grupa w ten sposób pozyskuje pieniądze na kolejne inwestycje bez konieczności zadłużania się.

W Polsce EDP Renewables jest obecny od 2008 roku i od tego czasu zbudował portfel 747 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Przeczytaj też: Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak mało prądu z węgla

To drugi duży zakup ogłoszony w tym tygodniu przez Orlen. Wcześniej Energa Wytwarzanie, wchodząca w skład grupy podpisała umowę przedwstępną z Greenvolt Power. Za 107 mln euro do spółki trafią elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne o mocy 58 MW.

Fot. zdj. ilustracyjne / mat. prasowe EDP

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies