Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
ZE PAK zdetronizowany, największa farma słoneczna w Polsce już działa. Jest w bardzo ciekawej lokalizacji

Farma ma ponad 200 megawatów mocy i postawiono ją w gminie Choczewo. Tej samej, którą wybrano zarówno do realizacji programu jądrowego, jak i przyłączenia pierwszych w Polsce morskich farm wiatrowych

Dotychczas tytuł największej farmy fotowoltaicznej należał do elektrowni w gminie Brudzew. Instalacja o mocy 70 megawatów, należąca do ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) Zygmunta Solorza, musi jednak ustąpić miejsca na podium. Wszystko dlatego, że Respect Energy z Polski i niemiecki Goldbeck Solar pod koniec września zakończyły część inwestycji w gminie Choczewo na Pomorzu.

Przeczytaj też: Czekając na atom. Mieszkańcy nadmorskich wsi już przestali inwestować w turystykę

Elektrownia słoneczna Zwartowo już na pierwszym etapie ma moc 204 MW. Docelowo, w drugim etapie zaplanowanym na 2023 rok, urośnie do 285,6 MW. Farmę uruchomiono pod koniec września tego roku, a zielona energia już płynie do polskiej sieci elektroenergetycznej. Farma Respect Energy i Goldbeck Solar jest nie tylko największa w Polsce, ale również w tej części Europy.

Rozważane jest rozbudowanie farmy o kolejne 60 megawatów (do 350 MW). Jeżeli inwestorzy podejmą ten krok, Zwartowo na długo pozostanie fotowoltaicznym liderem w Polsce. Elektrownia słoneczna ma być w stanie zasilić ponad 90 tys. gospodarstw domowych (docelowo, po rozbudowie, nawet ok. 150 tys.). Projekt w gminie Choczewo zyskał wsparcie od dwóch krajowych banków, Pekao i PKO BP oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Przeczytaj też: Rząd szykuje się na budowę elektrowni jądrowej

Ciekawa jest też sama lokalizacja farmy, czyli gmina Choczewo. Jeśli spełnią się wszystkie zapowiedzi rządzących, to ta gmina stanie się jednym z najważniejszych punktów na energetycznej mapie Polski. To tam w przyszłości ma powstać pierwsza w kraju duża elektrownia jądrowa (lokalizacja znana jako Lubiatowo-Kopalino).

Co więcej – około 23 km od brzegu Choczewa powstanie morska farma wiatrowa Orlenu. Podmorskie kable przekazujące moc z farm wiatrowych będą następnie prowadzone pod ziemią, a jakże, przez gminę Choczewo. Z planów Baltic Power (spółka-córka Orlenu realizująca farmę) wynika, że kable zostaną poprowadzone między miejscowościami Osieczki i Szklana Huta. Podobnie w przypadku farm PGE.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies