Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nie tylko Warszawa stawia na elektromobilność. Wielki przetarg na elektryczne autobusy w Krakowie

Do końca 2020 roku zwycięzca przetargu ma dostarczyć do stolicy Małopolski 50 nowych elektrobusów

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Krakowa ogłosiło przetarg na dostawę 50 przegubowych autobusów elektrycznych o długości 18 metrów. Z warunków przetargu wynika, że wszystkie mają być niskopodłogowe, wyposażone m.in. w klimatyzację i platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym. Wszystkie pojazdy mają zostać dostarczone przez zwycięzcę przetargu do końca przyszłego roku.

Przeczytaj też: Gigantyczny kontrakt Solarisa w Warszawie

Kraków ubiega się o dofinansowanie inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pojazdy mają kursować w rejonie, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Elektrobusy trafią na linie 144, 173, 179 i 503. Dzięki najnowszej inwestycji po Krakowie będzie jeździć łącznie 76 autobusów bezemisyjnych, stanowiących 14 proc. całego taboru należącego do krakowskiego MPK.

Przeczytaj też: Jeszcze więcej ekologicznych autobusów w Warszawie

Przetarg ogłoszony przez stolicę Małopolski to drugie, największe w Polsce tego rodzaju postępowanie, po zakończonym niedawno przetargu w Warszawie. Przypomnę, że pod koniec lipca tutejsze Miejskie Zakłady Autobusowe zamówiły u Solarisa 130 elektrobusów Urbino 18. Wartość kontraktu to ok. 400 mln zł. Producent pochwalił się, że to największe tego typu zamówienie w Europie.

Fot. Janusz Jakubowski/Flickr CC BY 2.0

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies