Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Solaris prezentuje autobus miejski napędzany wodorem. Zero emisji CO2

Pierwszych 12 sztuk nowego pojazdu pojedzie do włoskiego Bolzano

Podczas odbywających się w Sztokholmie targów transportu publicznego polski producent zaprezentuje nowy autobus napędzany ogniwami paliwowymi. Solaris Urbino 12 hydrogen oferuje 350 kilometrów zasięgu przy zachowaniu wszystkich zalet napędu elektrycznego. Pojazd charakteryzuje się więc np. niskim poziomem hałasu oraz brakiem wibracji podczas jazdy.

Przeczytajcie także: Hulajnogi nie znikną całkowicie z chodników

Solaris podaje, że zastosowana w pojeździe technologia umożliwia przetwarzanie wodoru w energię elektryczną, która zasila silniki umieszczone na tylnej osi. Autobus wyposażony jest też w baterię, która jest dodatkowym źródłem energii. Jedynym produktem reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie paliwowym jest ciepło i woda. Urbino hydrogen nie wydziela więc żadnych cząstek stałych ani dwutlenku węgla - poruszając się po ulicach ani nie generuje smogu, ani nie przyczynia się do dalszego ogrzewania klimatu. Tankowanie do pełna zbiorników umieszczonych na dachu autobusu trwa zaledwie kilka minut.

Przeczytajcie także: Inpost przesiądzie się na elektryczne dostawczaki

Spółka z Bolechowa ma już pierwsze zamówienie na 12 wodorowych autobusów. Pojazdy pojadą do włoskiego miasta Bolzano. Solaris dostarcza tam już także autobusy elektryczne. Firma jest jednym z największych w Europie producentów autobusów. W ubiegłym roku 100 proc. jej akcji kupiła hiszpańska grupa CAF.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies