Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
81 proc. banków z Polski chce rozszerzać ofertę o tzw. zielone produkty kredytowe

Banki nie karzą swoich klientów za prowadzenie „brudnej” działalności, jednak zachęcają do zwracania uwagi na problemy klimatyczne

Firma PwC Polska opublikowała raport pt. „Zielone finanse po polsku”, dotyczący podejścia banków działających na polskim rynku m.in. do kwestii zmian klimatycznych. Z dokumentu wynika, że 63 proc. instytucji działających nad Wisłą zamierza w najbliższym czasie skoncentrować swoje działania w zakresu zrównoważonego rozwoju, na rozszerzaniu zielonej oferty produktowej, np. kredytów.

Przeczytaj też: Milion złotych od ING. Konkurs dla zielonych startupów i młodych naukowców

– Banki odpowiadają za ok. 80 proc. finansowania inwestycji w Polsce. Pytanie o ich rolę w transformacji gospodarki w kierunku klimatycznej neutralności jest zatem pytaniem retorycznym. Sektor finansowy ma narzędzia, żeby w realny sposób wpływać na ten proces – powiedział, cytowany w komunikacie dotyczącym raportu, prezes BNP Paribas w Polsce Przemysław Gdański.

Eksperci PwC piszą, że żaden z ankietowanych banków nie zamierza karać swoich klientów podnosząc koszty kredytów, jeśli ich planowane inwestycje czy cała działalność wciąż uznana jest za „brudną". Zamiast tego zachęcają do wprowadzania w życie zasad ESG (z ang. environmental, social, governance). Jednocześnie połowa z nich planuje oferować klientom dodatkowe usługi wspierające ich transformację. Co najważniejsze, 81 proc. badanych instytucji nie spodziewa się zmiany planów ani intensywności prac założonych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Przeczytaj też: Santander i Europejski Instytut Innowacji chcą finansować zieloną zmianę

Z raportu wynika ponadto, że wszystkie ankietowane banki wprowadziły elementy zrównoważonego finansowania w ofercie produktowej, a ponad 80 proc. w strategii biznesowej i procesach administracji (tj. zakupy, organizacja wewnętrzna, np. polityka paperless, segregacja śmieci, oszczędność energii i wody).

Autorzy raportu dodają, że jako największe wyzwanie utrzymuje się, wskazywany także w roku 2021, brak lub ograniczona dostępność danych na temat kontrahentów w zakresie ESG. Badania ankietowe zostały przeprowadzone w maju i czerwcu bieżącego roku. Na pytania odpowiedziało 16 instytucji, których aktywa wynoszą ponad 70 proc. sumy bilansowej sektora bankowego w naszym kraju.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies