Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste pogania rząd. Jest pismo do premiera

Prace nad nowelą, która wprowadzi w Polsce system kaucyjny, ciągną się od miesięcy. Dlatego branżowa organizacja zdecydowała się wystąpić do Mateusza Morawieckiego z apelem, by sfinalizować choćby rządowy etap prac nad wyczekiwanym od dawna przepisami

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego, by w końcu zakończono prace nad projektem nowelizacji ustawy, która wprowadzi w Polsce system kaucyjny. Jak podkreśla organizacja, stworzenie ujednoliconego systemu poprawi selekcję opakowań oraz zwiększy poziomy zbiórki odpadów, które nadają się do recyklingu.

Przeczytaj też: Gospodarka obiegu zamkniętego to przyszłość czy utopia?

PSZW zaznacza, że popiera „wysiłki” podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, by wdrożyć system kaucyjny. „Przedłożony projekt jest dobrym, kompromisowym rozwiązaniem, uwzględniającym stanowisko strony społecznej, przedsiębiorców, jak i strony samorządowej. Powstał w wyniku dwuletnich konsultacji prowadzonych przez MKiŚ z ww. grupami interesariuszy” – czytam w liście PSZW do premiera.

Organizacja angażuje się w prace nad projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi od dawna. Projekt nadal nie trafił pod głosowanie na Radzie Ministrów, a jego historia jest długa i wyboista (niczym projektu dotyczącego ustawy wiatrakowej, o którym pisaliśmy).

Pierwsza wersja projektu w sprawie systemu kaucyjnego pochodzi jeszcze z 2021 roku, czuwał nad nim wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zakładano, że dokument uda się przyjąć w pierwszym kwartale 2022 r. W maju 2022 roku projekt nadal nie doczekał się przyjęcia, a organizacje zajmujące się gospodarką obiegu zamkniętego biją na alarm, że przepisy wymagają załatania. Do projektu ustawy wpłynęło 800 uwag, nie brakowało apeli, by w systemie uwzględnić aluminiowe puszki.

Przeczytaj też: Recykling? Polska jest w ogonie Europy

W systemie kaucyjnym 2.0 w odmienionej wersji uwzględniono także puszki metalowe i stalowe. Wiele wskazuje na to, że po ponad roku prac, projektem zajmie się Stały Komitet Rady Ministrów. Z przewidywaniem, kiedy to nastąpi, lepiej się wstrzymać. Nowelizacja miała – tak deklarował wiceminister Ozdoba we wrześniu – jeszcze w październiku 2022 r. trafić do Sejmu.

Własne plany na systemy kaucyjne ma Komisja Europejska, która chce, by państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wprowadzenia takich rozwiązań. Więcej na ten temat w tekście Od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Nowe pomysły Komisji Europejskiej.

Fot. KPRM

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies