Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rząd przygotowuje się do wprowadzenia kaucji za butelki na napoje. Wreszcie

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o opakowaniach – był zapowiedziany w Polskim Ładzie

Zapowiadany przez rząd system kaucyjny na początek obejmie szklane butelki o pojemności do 1,5 litra i plastikowe do 3 litrów. Obowiązek sprzedaży napojów w butelkach z kaucją będą miały sklepy o powierzchni handlowej przekraczającej 100 m2. Mniejsze same zdecydują, czy chcą brać udział w systemie. Projekt ustawy opiera się o założenia dyrektywy unijnej z 2019 roku. Jest jednym z nielicznych działań na rzecz środowiska wpisanych do Polskiego Ładu.

Przeczytaj też: Carrefour nie czeka na przepisy, wprowadza butelki zwrotne

Brukselscy urzędnicy zwracali uwagę na narastający problem plastikowych śmieci trafiających do mórz i oceanów już od dłuższego czasu. Kraje unijne zostały zobowiązane do stopniowego wycofywania z obrotu jednorazowych opakowań i artykułów, a także podnoszenia poziomu recyklingu odpadów.

Jednym ze sposobów na redukcję ilości śmieci jest wprowadzanie kaucji. Zgodnie z treścią dokumentu zamieszczonego w serwisie internetowym rządu, system kaucyjny ma być dostępny powszechnie i niedyskryminujący (odzyskanie kaucji nie jest powiązane z posiadaniem paragonu).

Przeczytaj też: Kaucja za kubek w kawiarni? Warszawskie punkty są szybsze niż przepisy

Jak system ma funkcjonować? Przy zakupie produktu pobierana będzie dodatkowa, zwrotna opłata. Wróci do kupującego, kiedy ten odda opakowanie w sklepie. Nieodebrane kaucje trafią do producentów opakowań i będą mogły wesprzeć rozwój systemu. Jednocześnie sklepy zostaną zobowiązane do:

  • zbierania selektywnego opakowań (branża handlowa wskazuje, że problemem będą opakowania szklane, które zajmują dużo miejsca),
  • transportowania opakowań do producenta, a odpadów do zakładów przetwarzania,
  • ponoszenia kosztów sprawozdawczości.

Przeczytaj też: Loop zbiera opakowania po domowych produktach. Jeszcze nie w Polsce

Rząd oczekuje, że nowe przepisy zwiększą masę zbieranych opakowań i zmniejszą ilość opakowań w odpadach komunalnych. Dzięki tym działaniom osiągniemy unijny cel w zakresie selektywnego zbierania plastikowych butelek po napojach. Zakłada on odzyskiwanie 77 proc. butelek z tworzyw sztucznych wraz z ich zakrętkami i wieczkami w 2025 roku oraz w 90 proc. w 2029 roku.

Za projekt odpowiedzialny jest Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2022 roku. Poprzedzą go konsultacje z branżą.

Zdjęcie: Jasmin Sessler on Unsplash

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies