Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polski system kaucyjny bez aluminiowych puszek? Organizacje biją na alarm

Wpłynęło ponad 800 uwag do projektu ustawy mającej wprowadzić system kaucyjny. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste obawia się, że uwzględnione będą nie te najważniejsze

Ministerstwo Klimatu i Środowiska liczy na to, że w październiku br. Sejm przyjmie ustawę wprowadzającą system kaucji na opakowania. Na razie w MKiŚ trwają analizy ponad 800 uwag zgłoszonych do projektu ustawy. Organizacje pozarządowe z niepokojem przyglądają się pracom nad ustawą. Alarmują, że proponowane przepisy będą pomijać jeden ważny rodzaj opakowań. Projekt ustawy zakłada, że od stycznia 2023 roku wprowadzony zostanie system kaucji na plastikowe opakowania o pojemności do 3 litrów oraz wielorazowe szklane o pojemności do 1,5 litra.

Nie przewidziano natomiast – i zwracają na to uwagę NGO-sy (organizacje pozarządowe) – aby systemem objąć też aluminiowe puszki. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zaznacza, że w wykazie nie ma tego rodzaju opakowań, choć wiele państw europejskich pobiera kaucję od puszek.

Przeczytaj też: System kaucyjny - Green Podcast

Organizacja przypomina, że naukowcy od lat apelują o to, by zadbać o skuteczny recykling aluminium. Ponowne wykorzystywanie metali, które można poddać recyklingowi, jest niezwykle ważne ze względów środowiskowych i klimatycznych.

Na polski rynek co roku trafia ponad 80 tys. ton aluminiowych puszek., a do recyklingu trafia ok. 80 proc. z nich. To dane pochodzące od przetwórców aluminium. Według szacunków, objęcie puszek systemem kaucyjnym sprawiłoby, że odsetek tych trafiających do recyklingu wzrósłby do ok. 90 proc. Ta różnica to tony surowca, które często zalegają w lasach, parkach i rzekach – zamiast trafić do recyklingu.

– Skuteczny system kaucyjny wpływa na zwiększenie poziomu zbiórki czystego strumienia (...). Wzrost liczby zebranych puszek powoduje wykładniczy wzrost produkcji tego typu opakowań na bazie recyklatu, co ma kapitalne znaczenie dla rozwoju GOZ (gospodarki o obiegu zamkniętym - red.) oraz redukcji emisji CO 2 – mówi Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Dlatego też organizacja postanowiła jeszcze na etapie wstępnych przygotowań projektu ustawy walczyć o uwzględnienie w systemie kaucyjnym także aluminiowych puszek.

Przeczytaj też: Koronawirus zalał nas plastikiem

Przepisy dotyczące systemu kaucyjnego obejmą duże sklepy, o powierzchni handlowej powyżej 100 m2. Będą one zobligowane do odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych z kaucją. To ok. 151 tys. podmiotów w całym kraju. Dla mniejszych sklepów na razie nie przewidziano takiego obowiązku. Będą natomiast zobowiązane do tego, żeby kaucję pobierać.

Podmioty, które obejmą nowe przepisy, będą musiały zacząć zbierać opakowania i kaucje nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie nowej ustawy. Będzie to zatem najwcześniej drugie półrocze 2024 roku.

Zdjęcie: Pamela Callaway on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies