Partner strategiczny
Blue Media
Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Nowe pomysły Komisji Europejskiej

Wygląda na to, że to unijne regulacje przyspieszą rozwiązanie polskiego problemu z recyklingiem opakowań

Komisja Europejska zaproponowała nowe rozwiązania na rzecz promocji wielorazowych opakowań i recyklingu. To kolejny element Europejskiego Zielonego Ładu, szerszego ogólnounijnego projektu, który ma przybliżyć Unię Europejską do osiągnięcia celów klimatycznych i nie tylko.

Najważniejszym założeniem jest ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych, przy jednoczesnym wspieraniu ich przetwarzania lub ponownego napełniania. W tym celu komisja chce poprawić obieg zamknięty opakowań. Przyjęto, że od 2030 roku wszystkie opakowania, które znajdą się na unijnym rynku, mają nadawać się do recyklingu. Pomóc ma w tym np. nałożenie na wszystkie kraje członkowskie obowiązku wdrożenia systemów kaucyjnych dla plastikowych butelek, aluminiowych puszek itp.

Przeczytaj też: Tablety i smartfony z taką samą ładowarką

„Aby zdecydowanie rozwiązać problem zbędnych opakowań, niektóre formy opakowań będą zakazane, na przykład opakowania jednorazowego użytku stosowane do podawania żywności i napojów spożywanych w restauracjach i kawiarniach, opakowania jednorazowego użytku do pakowania owoców i warzyw” – czytam w komunikacie KE w tej sprawie.

Wśród propozycji Komisji znalazło się też ujednolicenie całego systemu recyklingu w Unii. Produkty mają mieć etykiety jasno wskazujące, do którego pojemnika z odpadami powinny trafić. Z kolei producenci będą mieć obowiązek część swoich towarów wprowadzać do sprzedaży w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Pomysł ma nie tylko zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, ale też stworzyć nowe miejsca pracy w sektorze recyklingu. W skali całej UE do 2040 roku liczba odpadów opakowaniowych zmniejszy się o 15 proc. (w porównaniu z rokiem 2018). Komisja przedstawiła ten wniosek Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE. Możliwe, że w 2023 roku poznamy pierwsze ich opinie na temat pomysłu.

Przeczytaj też: Polska bardziej atrakcyjna dla inwestorów OZE

Ambitne plany KE mogą być odpowiedzią na zbyt powolne dostosowywanie się państw członkowskich do przepisów związanych z odpadami czy systemem kaucyjnym, mającym wspierać recykling. W Polsce pierwotny projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami, związany z wdrożeniem unijnej dyrektywy ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, ujrzał światło dzienne w styczniu 2022 r.

Jego najnowsza wersja pochodzi z 30 września i zatrzymała się na etapie prac w Komitecie do Spraw Europejskich w KPRM. Projekt wciąż napotyka problemy, trudno przewidzieć, kiedy w ogóle trafi do Sejmu. Aktualna wersja przewiduje, że w systemie kaucyjnym ujęte zostaną szklane opakowania na napoje o pojemności do 1,5 litra, opakowania plastikowe (do 3 l) oraz puszki aluminiowe (do 1 l).

Fot. Image by rawpixel.com

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies