Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Niepokojące dane GUS-u. Polacy jedzą więcej cukru i mięsa, a mniej warzyw i owoców. To prosta droga do chorób i katastrofy klimatycznej

Z analizy ekspertów ING Banku Śląskiego wynika, że przyczyną tych niepokojących zjawisk jest to, że coraz więcej osób je „na mieście"

ING Bank Śląski opublikował dziś analizę spożycia przez Polaków różnych produktów żywnościowych w 2018 r. i pokazał zmiany, jakie zaszły w tym obszarze przez ostatnich 15 lat, a więc od 2003 r. Analiza powstała na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej. Niestety wnioski płynące z tego opracowania są alarmujące.

Przeczytaj też: Rolnictwo przyczynia się do katastrofy klimatycznej

W pierwszej chwili może zaskakiwać, że spożycie cukru i mięsa w gospodarstwach domowych w badanym okresie znacznie zmalało. W 2018 r. średnie zużycie cukru na osobę wyniosło 0,94 kg miesięcznie, co oznacza spadek w ciągu 15 ostatnich lat o 45 proc. W tym samym czasie spożycie mięsa spadło o 7 proc. W ubiegłym roku tego rodzaju żywności Polak zjadł w domu średnio 5,2 kg miesięcznie.

Niestety, wszystko to na nic, bo w zamian żywimy się „na mieście” i często wybieramy fastfoody, które nafaszerowane są niskiej jakości mięsem, tłuszczem palmowym i cukrem. W rezultacie łączne spożycie miesięczne mięsa przypadające na jednego Polaka wyniosło w ub. roku ok. 6,38 kg, czyli 76,5 kg rocznie. To wzrost o 6 proc. w porównaniu do 2003 r. Jeszcze mocniej, bo aż o 23 proc. wzrosło spożycie cukru i wyniosło 46,5 kg na osobę rocznie.

Przeczytaj też: Gwałt na Amazonii. Płoną płuca Ziemi

Na domiar złego spadło spożycie warzyw i owoców. ING podaje, że tych drugich w ubiegłym roku Polacy zjedli średnio 3,75 kg miesięcznie, czyli mniej o 6 proc. w porównaniu z 2003 r. Natomiast spożycie warzyw zmniejszyło się aż o 37 proc. i wyniosło 7,92 kg miesięcznie.

Specjaliści od dawna powtarzają, że ludzie powinni ograniczać spożycie produktów odzwierzęcych na rzecz żywności roślinnej. Ma to zbawienny wpływ na ich zdrowie, a także może zapobiec, a przynajmniej odsunąć w czasie zbliżającą się wielkimi krokami katastrofę klimatyczną. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Z kolei cukier nie ma żadnych walorów odżywczych i dla zdrowego funkcjonowania organizmu ludzkiego jest całkowicie zbędny.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies