Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rolnictwo i produkcja żywności przyspieszają katastrofę klimatyczną. Alarmujący raport IPCC

Raport IPCC, najbardziej kompetentnego organu naukowego zajmującego się zmianami klimatu, został opublikowany dziś w Genewie

IPCC czyli Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu powołany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, opublikował dziś kolejny ze swoich raportów będących podsumowaniem aktualnej wiedzy naukowej na temat zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Tym razem raport dotyczy wpływu, jaki na zmiany klimatyczne ma gospodarka gruntami. Raport został poparty przez rządy 195 krajów świata, w tym przez polski, co oznacza, że zgadzają się one co do wniosków zawartych w dokumencie.

Raport IPCC stwierdza, że ludzkość, poprzez postępujące w zastraszającym tempie wylesianie a także niszczenie świata roślinnego i zwierzęcego, przyspiesza nadejście katastrofy klimatycznej. Rolnictwo, produkcja żywności i wycinanie lasów odpowiadają za 23 proc. emisji wszystkich gazów cieplarnianych (a 37 proc. wliczając w to pakowanie, transport żywności i jej marnowanie). Jednocześnie raport dowodzi, że rolnictwo i przemysł spożywczy mogą pomóc w rozwiązaniu problemu zmian klimatu, ale żeby to się stało, działania należy podjąć natychmiast.

Przeczytaj też: Co możesz zrobić dla klimatu? Jedz mniej mięsa

W raporcie można przeczytać, że lepsze zarządzanie gruntami może przyczynić się do walki ze zmianami klimatu, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Jeśli globalne ocieplenie ma zostać utrzymane na poziomie znacznie poniżej 2°C, nie mówiąc już o 1,5°C, niezbędne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach. Autorzy raportu dowodzą więc, że należy równocześnie i jak najszybciej podjąć działania w zakresie zarządzania gruntami i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych z paliw kopalnych. Może to pozwolić nie tylko uchronić się przed katastrofą klimatyczną, ale i zapewnić wyżywienie całej populacji.

Zdaniem autorów raportu jeżeli emisje gazów cieplarnianych nie znajdą się pod kontrolą, kryzys żywnościowy będzie narastał – w szczególności w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Wzrost temperatury może również wpłynąć na wartość odżywczą zbóż i innych roślin, a także znacznie zmniejszyć plony. Ponadto coraz większym wyzwaniem stanie się niedobór wody w niektórych regionach. Wszystko to będzie nasilać migrację w obrębie krajów i między nimi.

Raport IPCC wśród koniecznych do podjęcia działań wymienia wyeliminowanie marnotrawstwa żywności, stosowanie zrównoważonej diety, powstrzymanie wylesiania i odbudowę zniszczonych ekosystemów. Wszystkie te kroki razem mogą zmniejszyć emisje i uczynić Ziemię i ludzi, którzy na niej żyją, bardziej odpornymi na wstrząsy klimatyczne. Znaczące redukcje emisji w systemie żywnościowym można zapewnić poprzez ograniczenie strat i odpadów oraz przejście na zrównoważone i zróżnicowane diety bogate w żywność pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego produkowaną w sposób zrównoważony.

Przeczytaj też: Ograniczcie spożycie produktów zawierających olej palmowy

Jak podkreślają naukowcy, sektor rolniczy ma szczególnie mało czasu na podjęcie działań, gdyż wraz z prezgrzewaniem się Ziemi zmniejszają się plony. Jednocześnie próby dostosowywania się do zmieniających się warunków klimatycznych stają się coraz bardziej daremne i kosztowne, a przy tym osłabia się zdolność pól uprawnych do magazynowania dwutlenku węgla.

IPCC to organizacja międzyrządowa działająca w zakresie nauki o klimacie. Została ustanowiona w 1988 roku przez dwie inne organizacje: Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Environment Programme, UNEP) i World Meteorological Organization (WMO). Jej celem jest dostarczanie decydentom oceny dowodów naukowych dotyczących zmian klimatu, w tym konsekwencji i potencjalnych przyszłych ryzyk z nią związanych. Ma 195 państw członkowskich. Organizacja została uhonorowana w 2007 roku Pokojową Nagrodą Nobla (wraz z byłym amerykańskim wiceprezydentem Alem Gorem). W Polsce współpracę z IPCC koordynuje Ministerstwo Środowiska.

KATEGORIA
ŚRODOWISKO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies