Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Mysłowicach powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Nowa inwestycja Taurona

Elektrownia słoneczna zacznie produkcję energii w połowie 2023 r. Zasili 16 tys. gospodarstw domowych

W Mysłowicach rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze na terenie przyszłej farmy fotowoltaicznej (PV) Taurona. Planowana elektrownia słoneczna ma mieć łączną moc blisko 100 MW, powstanie na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.

Przeczytaj też: „Kajdan mocy” od Columbusa ma pomóc z wyłączającą się fotowoltaiką

W pierwszej fazie farma będzie mieć moc 37 MW, potem, po rozbudowie, dodane zostanie 60 MW mocy. Elektrownia słoneczna będzie składać się z 94 tys. paneli fotowoltaicznych i zajmie 16 hektarów (to więcej niż 22 boiska do piłki nożnej).

Roczna produkcja energii z farmy ma pozwolić na zasilenie 16 tys. gospodarstw domowych. „Niezmiernie istotny jest tu efekt ekologiczny, produkcja energii ze słońca to ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton” – zaznacza Tauron. Prąd z instalacji ma popłynąć już w połowie 2023 roku.

Gdy farma fotowoltaiczna w Mysłowicach zostanie wybudowana, stanie się jedną z największych w kraju, jeśli nie największą. W tej chwili rekordzistka działa w gminie Brudzew – ma 70 MW mocy, należy do grupy ZE PAK. Jednocześnie powstaje jeszcze farma PV w Zwartowie, która ma mieć ponad 285 MW mocy, za tę inwestycję odpowiedzialne są Respect Energy i Goldbeck Solar.

Przeczytaj też: Mamy w Polsce duży problem z przyłączaniem nowych elektrowni słonecznych

Tauron w marcu 2022 roku wydzielił w swojej grupie spółkę Tauron Zielona Energia, która nadzoruje wszystkie przedsięwzięcia koncernu związane z energią odnawialną. W planach spółki jest powiększenie mocy w OZE o 900 MW w wiatrakach i około 300 MW w fotowoltaice. W czerwcu Tauron ogłosił, że kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w woj. zachodniopomorskim o mocy 60 MW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies