Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ruszyła największa w Polsce elektrownia słoneczna. Należy do grupy Zygmunta Solorza

Instalacja słoneczna w Brudzewie powstała w bardzo krótkim czasie. Kosztowała 168 mln złotych

W gminie Brudzew we wschodniej Wielkopolsce uruchomiono największą elektrownię słoneczną w kraju. Budowa farmy fotowoltaicznej jest jednym z etapów odchodzenia od węgla przez ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) Zygmunta Solorza. Za realizację projektu odpowiadało konsorcjum dwóch spółek: Esoleo i PAK Serwis. Elektrownia ma moc 70 MW. Będzie dostarczać zieloną energię m.in. do grupy Polsat Plus.

Przeczytaj też: Trwa walka o fotowoltaikę prosumencką w Sejmie

– To jedna z największych w Polsce prywatnych inwestycji w zieloną energię oraz największa jak dotąd w kraju elektrownia słoneczna. Jest kolejnym milowym krokiem w transformacji energetycznej zarówno ZE PAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, by do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Farma kosztowała 163,8 mln zł netto. Składa się ze 155,5 tys. modułów fotowoltaicznych i zajmuje ok. 100 ha gruntu. Jeszcze niedawno na tych terenach pracowała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. Przy budowie farmy zaangażowano m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną.

ZE PAK wylicza, że farma fotowoltaiczna w Brudzewie będzie dostarczać ok. 68 tys. MWh energii rocznie, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 o ok. 56,7 tysięcy ton CO2/rok. – Zielona energia z Brudzewa popłynęła dwa dni przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP 26, zwanego „szczytem ostatniej szansy” dla świata na porozumienie w sprawie zatrzymania globalnego ocieplenia. Takie inwestycje pokazują, że przy porozumieniu wszystkich: biznesu, mieszkańców i samorządu, możemy ten wyścig na rzecz ochrony klimatu wygrać – mówi cytowany w komunikacie Mariusz Klimczak, prezes Esoleo.

Przeczytaj też: Polska wieś zaprzyjaźniła się z fotowoltaiką

Ile trwa budowa tak dużej instalacji? Stosunkowo krótko. Jak wyjaśnia Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu Esoleo i PAK PCE, prace przygotowawcze rozpoczęto 4 listopada 2020 r., a prawomocne pozwolenie na budowę uzyskano 12 lutego br. Wtedy też zaczęły się prace konstrukcyjne. Moduły fotowoltaiczne były montowane przez cztery miesiące: od 12 kwietnia do 11 sierpnia br.

– Tymczasowe pozwolenie na użytkowanie od Energi Operator farma uzyskała 26 października 2021 r. Łącznie daje to 355 dni od rozpoczęcia prac przygotowawczych do uzyskania certyfikatu użytkowania modułów wytwarzających energię – podsumowuje Krzysztof Dziaduszyński.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies