Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ma być największa w Polsce. Farma fotowoltaiczna w Zwartowie z ogromnym finansowaniem

Trzy banki, w tym dwa krajowe, wesprą inwestycję na Pomorzu

Farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew o mocy 70 MW, należąca do ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) prawdopodobnie niedługo straci tytuł największej w Polsce. Wielkopolska elektrownia słoneczna już produkuje prąd, ale będzie musiała oddać palmę pierwszeństwa powstającej na Pomorzu siłowni.

Przeczytaj też: Onde kupiło projekt farmy fotowoltaicznej na Lubelszczyźnie

Polska spółka Respect Energy we współpracy z niemieckim Goldbeck Solar od lutego 2021 roku buduje w Zwartowie (woj. pomorskie) największą farmę fotowoltaiczną nie tylko w kraju, ale też w tej części Europy. Instalacja ma mieć moc 285,6 MW, a prace budowlane na jej terenie mają zakończyć się w II kwartale 2022 roku. Respect Energy nie podaje daty uruchomienia farmy. Dzięki generacji energii z paneli w Zwartowie do atmosfery ma rocznie trafiać o 138 tys. ton CO2 mniej.

Przeczytaj też: Niemcy czekają na niższe ceny prądu

Projekt właśnie zyskał potężnych, finansowych sojuszników. Pekao ogłosiło, że będzie jednym z podmiotów, które sfinansują tę inwestycję. Bank będzie agentem kredytu, agentem zabezpieczeń oraz bankiem rachunków. Nie jest też jedyną instytucją zaangażowaną w finansowanie. W skład konsorcjum, które kredytuje tę inwestycję, poza Pekao, wchodzą także PKO BP oraz EBOR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju). Łączna wysokość finansowania dla farmy fotowotoltaicznej wyniesie ponad 760 mln zł, a jedną trzecią środków zapewni Pekao.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies