Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron ma prawie 3 mld zł nowego finansowania. EBI wesprze rozbudowę sieci

Kredyt z EBI będzie również stabilizować sytuację finansową zadłużonej spółki energetycznej

Tauron uzyskał 2,8 mld zł kredytu z Europejskiego Banku Inwetycyjnego. To największe w historii EBI finansowanie korporacyjne udzielone spółce z Polski. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone na rozbudowę sieci do dystrybucji energii w południowej i południowo-zachodniej części kraju.

Przeczytaj też: Pracuje największa w kraju elektrownia słoneczna

Kredyt udzielony Tauronowi jest całkowicie zgodny z polityką inwestycyjną EBI. Bank skupia się już wyłącznie na inwestycjach przyjaznych dla klimatu.

Dzięki nowemu finansowaniu Tauron będzie mógł inwestować w sieć, przyłączanie nowych klientów (w tym mikroinstalacji), rozwój infrastruktury smart meteringu (inteligentne systemy pomiarowe) czy modernizację i rozbudowę stacji transformatorowych by poprawiać jakość dostaw energii. Program inwestycyjny zakończy się w 2026 roku. Realizacja projektu wpisuje się w program budowy inteligentnych sieci dystrybucyjnych (smart grid), wskazanych w Europejskim zielonym ładzie (Green Deal).

Przeczytaj też: Sami trujemy się dieslami. Jest nowe badanie

– Dzięki wspieranym przez EBI inwestycjom sieć dystrybucji energii elektrycznej Taurona stanie się bardziej kompatybilna z odnawialnymi źródłami energii (OZE), co wydajnie podniesie wskaźnik dekarbonizacji. Inwestycja planowana jest w południowej Polsce i pomoże osiągnąć większą spójność gospodarczo-społeczną w regionie – wyjaśnia Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, która odpowiada za działalność banku w Polsce.

Jednocześnie umowa z EBI daje mocno zadłużonemu Tauronowi stabilność finansową. – Jest ona również wyraźnym sygnałem dla inwestorów, że grupa realizuje swoją strategię i Zielony zwrot – wyjaśnia Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu Taurona ds. finansów. Zgodnie z umową spółka będzie mogła wykorzystać pieniądze z EBI w ciągu trzech lat od daty podpisania umowy, a maksymalny okres spłaty zobowiązań to osiemnaście lat. – W segment dystrybucji energii inwestujemy około 2 mld zł rocznie. Już jesteśmy liderem w zakresie udziału sieci kablowych (40 proc.) na średnim napięciu. Dzięki finansowaniu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego Tauron umacnia swoją pozycję lidera w obszarze dystrybucji energii, a nawet wzmacnia tempo rozwoju sieci – dodaje Surma.

Przeczytasz też: Walka o fotowoltaikę w Sejmie

Od niemal trzech lat Tauron realizuje cele Zielonego zwrotu , który zakłada znaczące inwestycje w obszarze OZE. Do 2025 roku grupa planuje dysponować 1400 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. O kolejnych etapach Zielonego zwrotu przeczytasz np. tutaj czy tutaj.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: OZE, EBI, TAURON

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies