Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron pozbędzie się kopalń. To ułatwi pozyskanie pieniędzy na OZE

Zgodnie z porozumieniem podpisanym z ministerstwem aktywów, państwo może przejąć od Taurona wszystkie zakłady wydobywcze. Byłoby to duże ułatwienie w rozmowach z bankami o nowym finansowaniu

Tauron, grupa energetyczna z Katowic, prowadzi swój „Zielony zwrot”. Wygląda na to, że pozbędzie się spółki zależnej Tauron Wydobycie. O tym, jakie problemy finansowe dla grupy generują kopalnie węgla kamiennego, pisałam w green-news.pl już wcześniej tutaj.

Przeczytaj też: Wzrost cen zaotrzy apetyty na zieloną energię

Tauron informuje, że podpisał z Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP) porozumienie w sprawie potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji Tauron Wydobycie. „Strony zgodnie oświadczyły, że podejmą wszelkie działania niezbędne do przygotowania i dokonania transakcji oraz będą w dobrej wierze prowadzić rozmowy, negocjacje i podejmować działania z nią związane” – zapowiada spółka.

– Powołaliśmy w Tauronie specjalny zespół projektowy, którego zadaniem jest prowadzenie prac przygotowawczo-analitycznych poprzedzających transakcję. Na termin przeprowadzenia transakcji wpływ będzie miał prowadzony aktualnie przez polski rząd proces notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej dla programu transformacji górnictwa węglowego – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu i wiceprezes ds. handlu Taurona.

Zgodnie z warunkami umowy społecznej dla górnictwa kopalnie mają zostać objęte mechanizmem finansowania, do czasu ich stopniowego wygaszania. W przypadku zakładów górniczych grupy Tauron to odpowiednio 2040 rok dla ZG Brzeszcze i 2049 rok dla ZG Janina i ZG Sobieski. Ponad 70 proc. węgla produkowanego w kopalniach Tauronu trafia do elektrowni i elektrociepłowni grupy. Jest to surowiec o niskiej, jak na polskie warunki, zawartości chloru.

Przeczytaj też: Atomowy alians Solorza i Sołowowa

Równolegle do rozmów o pozbyciu się kopalń, zarząd Taurona prowadzi ustalenia z bankami w sprawie nowego finansowania. – W najbliższych tygodniach i miesiącach należy się spodziewać informacji od grupy w zakresie ewentualnego refinansowania programu zapadającego w grudniu przyszłego roku na 6 mld zł – powiedział podczas konferencji Krzysztof Surma, wiceprezes Tauronu ds. finansów. Zaznaczył, że wydzielenie aktywów węglowych uwolni potencjał inwestycyjny spółki i ułatwi pozyskiwanie kapitału na transformację i budowę nowych odnawialnych źródeł energii (OZE).

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: OZE, TAURON

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies