Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Od poniedziałku ludzkość żyje na ekologiczny kredyt. Polacy już od maja

Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej. Tym razem to 29 lipca, dwa dni wcześniej niż rok temu

Earth Overshoot Day, zwany wcześniej Ecological Debt Day, to po polsku Dzień Długu Ekologicznego. Jest to umowny termin, w którym ludzkość zużywa wszystkie zasoby, jakie planeta jest w stanie samodzielnie odtworzyć w ciągu jednego roku. Inicjatorem obliczania EOD jest brytyjska fundacja New Economics Fundation.

Przeczytajcie też: Co możesz zrobić dla klimatu? Jedz mniej rzeczy z olejem palmowym

Z wyliczeń ekspertów wynika, że w tym roku EOD wypada 29 lipca, czyli dwa dni wcześniej niż w roku ubiegłym, gdy było to 1 sierpnia. Niepokojące jest to, że od 1970 r., gdy ludzkość zaczęła zużywać więcej zasobów niż natura jest w stanie odtworzyć, Dzień Długu Ekologicznego regularnie wypada coraz wcześniej. I tak na przykład w 1987 r. przypadał 23 października, a w 2000 r. – już 23 września. Roczne tempo zużywania zasobów spowalnia nieznacznie tylko w okresach słabszej koniunktury gospodarczej.

Przeczytajcie też: Co możesz zrobić dla klimatu? Zrezygnuj czasem z jazdy autem

Z wyliczeń specjalistów wynika, że nie wszystkie kraje w takim samym tempie eksploatują planetę, piłując gałąź, na której siedzą. Niestety, Europa, która w sferze deklaracji tak wiele stara się robić dla ochrony klimatu i Ziemi, wciąż niszczy ją szybciej niż wiele innych regionów świata. Na przykład Dzień Długu Ekologicznego dla Luksemburga wypada już w lutym, dla Danii – w marcu, dla Niemiec i Polski – w maju. Chiny swój EOD obchodzą w połowie czerwca. Poniżej obrazująca to grafika za overshootday.org:

Tymczasem każdy mieszkaniec Ziemi swoimi codziennymi wyborami może zmniejszać zużycie zasobów naturalnych. W serwisie green-news.pl możecie znaleźć cykl poradników Życie bez plastiku oraz Co możesz zrobić dla klimatu. W obu znajdziecie proste sposoby na to, jak zachowując poziom życia zmniejszać swój negatywny wpływ na planetę.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies