Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polska Akademia Nauk apeluje do dziennikarzy: w debacie klimatycznej posługujcie się aktualnymi i wiarygodnymi danymi

Najnowsze oświadczenie PAN to reakcja na pojawiające się w niektórych mediach artykuły kwestionujące antropogeniczne przyczyny obecnych zmian klimatycznych

Polska Akademia Nauk opublikowała wczoraj oświadczenie, skierowane m.in. do dziennikarzy zajmujących się tematyką klimatyczną. PAN pisze, że media w ostatnim czasie chętnie poruszają tematykę zmian klimatu. – Niestety, nie zawsze w sposób rzetelny. W trosce o jakość debaty publicznej przedstawiamy oficjalne i jednoznaczne stanowisko Polskiej Akademii Nauk. Podkreślamy, że to działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody – czytam w oświadczeniu PAN.

Przeczytajcie też: Nowe, ekologiczne deklaracje ING

W dokumencie cytowana jest deklaracja przyjęta w grudniu ubiegłego roku podczas szczytu COP24 w Katowicach. Napisano w niej, że nauka posiada niezbite dowody na to, że Ziemia ulega szybkiemu ociepleniu, a głównym czynnikiem wpływającym na to jest emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka. Ponadto wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu, ale wymaga to globalnych działań, a czasu na ich podjęcie jest coraz mniej. – Jeśli szansa ta całkiem przepadnie, rozwój ludzkości zostanie udaremniony, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się naszym przekleństwem – głosi deklaracja.

Przeczytajcie też: 5 tys. zł dopłaty do przydomowej fotowoltaiki

Najnowsze oświadczenie PAN to reakcja na liczne publikacje w niektórych mediach, głównie prawicowych, kwestionujących antropogeniczne przyczyny obserwowanego ocieplenia klimatu a czasem nawet sam fakt istnienia tego zjawiska. Autorzy tych publikacji powołują się często na nieaktualne wyniki badań albo ustalenia ekspertów, których profesjonalizm jest kwestionowany przez ogół środowiska naukowego. – W trosce o jakość debaty publicznej oraz rzetelne edukowanie społeczeństwa apelujemy do dziennikarzy o posługiwanie się aktualnymi i wiarygodnymi informacjami – kończy swoje oświadczenie PAN.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies