Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Co możesz zrobić dla klimatu? W wakacje przejdź cyfrowy detoks, bez Netflixa czy HBO GO

Kwadrans serialu oglądanego w jednym z takich serwisów generuje tyle CO2, co kilometr przejechany samochodem

Niedawno pokazywaliśmy Wam, jak duży wpływ na środowisko może mieć mniejsze wykorzystanie prywatnego auta. To bardzo proste. Im mniej kilometrów nim przejechanych, tym mniejsza emisja CO2.

Autorzy raportu „Climate crisis. The unsustainable use of online video” pokazują, że również coraz bardziej popularne konsumowanie seriali i filmów z serwisów streamingowych także nie pozostaje bez wpływu na środowisko. To technologia, na której bazują Netflix, HBO GO, czy Youtube. Materiały wideo to 60 proc. danych, jakie są przesyłane na świecie i główne źródło emisji z sektora IT. Produkcja energii elektrycznej na potrzeby przeglądania wideo tylko w 2018 r. wygenerowała około 300 mln ton CO2. Mniej więcej tyle samo, co cała Hiszpania.

Przeczytajcie też: Nowa szefowa KE przykręci Polsce klimatyczną śrubę?

Skalę problemu z energochłonną transmisją danych wideo można zilustrować następującymi liczbami:

  • dziesięć godzin wideo wysokiej rozdzielczości (czyli w sumie jeden sezon serialu) to więcej danych niż gdyby przesłać całą spisaną angielskojęzyczną Wikipedię,
  • do oglądania pornografii online ludzie zużywają tyle samo energii elektrycznej, co wszystkie francuskie gospodarstwa domowe w skali roku,
  • gdyby przeliczyć energię potrzebną do przeglądania internetu na kilometry przejechane samochodem, to wychodzi niewesoła proporcja: 15 minut przeglądania internetu generuje tyle samo emisji CO2 co przejechanie samochodem jednego kilometra.

Przeczytajcie też: Skąd biorą się klimatyczne fake newsy?

Okazuje się również, że już tylko 20 proc. danych w internecie to treści inne niż wideo. Większość filmów przesyłanych w sieci to rozrywka i reklamy. Co więcej, zużycie energii w tym sektorze rośnie o 9 proc. rocznie. Co można zatem zrobić? Autorzy raportu rekomendują cyfrowy detoks. Sezon urlopowy w pełni, więc jest ku temu świetna okazja. Jednak nie odstawiajcie ulubionych seriali zbyt gwałtownie, bo efekty uboczne takiej terapii mogą być bardzo nieprzyjemne.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies