Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Atomowy alians miliarderów, czyli trzy razy S: Solorz, Sołowow i SMR

Dwaj najbogatsi Polacy łączą siły, by wspólnie rozwijać w Polsce małe reaktory modułowe. Rozwiążą krajowy problem deficytu czystej energii?

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, najwięksi polscy prywatni przedsiębiorcy, podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej – podaje ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin).

Przeczytaj też: Orlen chce z Sołowowem rozwijać elektrownie jądrowe

Według zapowiedzi obu stron, elektrownia będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Wspólne działanie biznesmenów może pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić mieszkańcom Polski czystą i tanią energię. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

– Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować – mówi Zygmunt Solorz. Wrzucając kamyczek do ogródka państwowej energetyce inwestor podkreśla, że PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Rozwijane są projekty słoneczne, wiatrowe czy wodorowe, o których w green-news.pl regularnie informujemy.

– Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm – dodaje Solorz.

Przeczytaj też: Synthos pod rękę z GE Hitachi rozwinie w Polsce atom?

W podobnym tonie wypowiada się Michał Sołowow. – Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii – tłumaczy najbogatszy Polak. Synthos występuje w atomowym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.

Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa to najpoważniejsze dotychczas przedsięwzięcie związane z energią jądrową i SMR w Polsce. Atutem tego projektu jest lokalizacja ZE PAK: zespół wyłączanych stopniowo elektrowni na węgiel brunatny ma dostęp do infrastruktury do przesyłu prądu.

Miliarderzy podkreślają, że ich plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa. Zapowiadany od lat przez rząd program energetyki jądrowej zakłada budowę kilku dużych bloków w elektrowniach atomowych. Każdy z nich miałby moc co najmniej 1000 MW. Jako potencjalnych dostawców technologii wskazuje się przede wszystkim firmy amerykańskie albo francuskie.

Przeczytaj też: Perowskitowa rewolucja w OZE dzięki polskim innowacjom

– SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Umowa między spółkami celowymi należącymi do właścicieli Synthos i ZE PAK przewiduje utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej. Jako preferowaną technologię wskazano w komunikacie amerykański reaktor GEH BWRX-300, bądź inne rozwiązania ze Stanów Zjednoczonych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ATOM, SOLORZ, ZE PAK

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies