Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Spółka energetyczna Solorza jedną z 32 firm z całego świata. Dostanie pieniądze na zielony wodór

Polski Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin znalazł się w elitanym gronie podmiotów, które uzyskają wsparcie dla przyszłościowej technologii wodorowej

Komisja Europejska wybrała fabrykę zielonego wodoru budowaną przez Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) do wsparcia w ramach Innovation Fund. ZE PAK otrzyma na ten cel 4,5 mln euro bezzwrotnego dofinansowania. Konińska inwestycja jest jednym z 32 projektów wybranych w ramach obecnego konkursu (zgłoszono do niego 233 projekty z 29 krajów).

Przeczytaj też: Nadjeżdża kultowy Defender w wersji wodorowej

Innovation Fund to jeden z największych na świecie programów finansujących wprowadzanie na rynek innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. W latach 2020-2030 fundusz udzieli około 20 mld euro wsparcia dla przedsiębiorstw. Środki pochodzą z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS), a zarządza nimi Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) przy współudziale Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Przeczytaj też: 500 km zasięgu i kilka minut przy dystrybutorze. Renault zapowiada rewolucję

Fabryka w Koninie wyprodukuje ponad 700 ton czystego wodoru rocznie, a energia pochodzić będzie z biomasy. ZEPAK, choć jest drugim w Polsce producentem energii elektrycznej z węgla brunatnego, inwestuje w ekologiczne źródła energii. Do 2030 roku firma, należąca do Zygmunta Solorza, chce w ogóle zrezygnować z węgla i wygasić elektrownie nim zasilane. Wodór będzie wytwarzany na potrzeby transportu, co wymaga wyjątkowej czystości produktu.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies