Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Perowskitowe żaluzje – prawdziwa innowacja OZE z Polski. Jest pierwsza instalacja

W Lublinie uruchomiono pierwszą instalację OZE z elastycznych lameli perowskitowych

Ogniwa perowskitowe generują energię zarówno z naturalnego światła, jak i ze sztucznego. Prekursorką tej technologii w Polsce jest Olga Malinkiewicz, która wraz z zespołem Saule Technologies doczekała się nowego wdrożenia. Elastyczne i lekkie perowskitowe lamele zostały umieszczone na fasadzie budynku w Lublinie. Mają formę żaluzji. Ich łączna powierzchnia to ponad 30 m2.

Przeczytaj też: Czy będą chętni na lit i kobalt od talibów?

„To pierwsze na świecie komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych" – poinformowała w komunikacie firma Saule Technologies. Panele powstają we Wrocławiu, pisaliśmy o uruchomieniu ich fabryki w maju br. Kolejna instalacja pojawi się na budynku polskiego pawilonu Wystawy Światowej Expo w Dubaju. Zapowiedzi zastosowania tej technologii w produkcji żaluzji poznaliśmy w październiku 2020 roku.

Przeczytaj też: Konflikt między prezesami Nexity i Columbus Energy

Panele Saule są drukowane na urządzeniach podobnych do zwykłych drukarek z tuszem. Można tak powlekać rozmaite powierzchnie. Ogniwa są lekkie i cienkie oraz przepuszczają światło. Perowskitowe żaluzje zamontowane na lubelskim budynku będą pełnić dwie funkcje: produkować energię i chronić budynek przez upałem i chłodem. Są sterowane automatycznie i skomunikowane ze stacją pogodową zamontowaną na dachu budynku.

Saule Technologies to polski startup założony w 2014 roku. Ma już na swoim koncie współpracę ze Skanska, od niedawna także z Columbus Energy.

Zdjęcia: mat. prasowe Saule Technologies

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ENERGIA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies